Ďalšia dôchodkyňa naletela podvodníkovi, ktorý ju telefonicky žiadal o financie pre jej vnuka. Sedemdesiatdvaročná Popradčanka prišla začiatkom tohto týždňa o 3 500 eur.
Ako v utorok informoval hovorca prešovskej krajskej polície Daniel Džobanik, volajúci sa predstavil ako lekár nemocnice v Poprade a povedal, že jej vnuk spôsobil dopravnú nehodu a je v nemocnici.
Falošní vnuci či synovci
Zároveň od nej požadoval vloženie uvedenej sumy na účet v banke ako odškodné pre účastníkov nehody. Žena mužovi uverila a peniaze vložila na účet.
Až neskôr zistila, že jej vnuk nebol účastníkom žiadne dopravnej nehody. Popradský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre zločin podvodu.
Pomočila korán, vyhrážala sa prezidentke a ochranné liečenie odmietala. Najvyšší súd sťažnosť Sheily zamietol
Podvody na senioroch sa podľa Džobanika stále objavujú aj napriek neustálym upozorneniam polície.
Len v minulom týždni sa podobný prípad stal v Bardejove. Vtedy sa podvodník 72-ročnej žene predstavil ako jej synovec a vylákal od nej 8 500 eur.
Emotívne príbehy zaberajú
Polícia opäť upozorňuje najmä seniorov, aby boli ostražití a nepodľahli nátlaku a rôznym emotívnym príbehom, ktorými sa podvodníci snažia získať ich dôveru a v konečnom dôsledku aj ich celoživotné úspory.
Polícia všetkým odporúča, aby nedôverovali a nepožičiavali peniaze neznámym osobám a neotvárali neznámym ľuďom, ktorí pri dverách zazvonia a ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo predstierajú výhru v lotérii.
Polícii stúpol počet prípadov spojených s detskou pornografiou, väčšinu sa im nepodarilo vyriešiť
Rovnako vyzývajú, aby si ľudia overili totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prišli odpísať vodu, elektrinu alebo plyn a žiadali od nich predložiť preukaz, prípadne zavolali na príslušný úrad alebo inštitúciu, či je ich návšteva oprávnená a v prípade pochybností radšej ponúkanú službu odmietli.
Pozor na podpisovanie dokumentov
Upozorňujú tiež ľudí, aby bez konzultácie s príbuznými alebo právnikom nepodpisovali dokumenty s neznámymi osobami, ktoré môžu zneužiť nevedomosť a zníženú schopnosť rozpoznávať dôsledky konania staršej osoby.
Policajti vyzývajú tiež odmietnuť bezdôvodne ponúkanú pomoc, o ktorú sami ľudia nepožiadali. Práve pod touto zámienkou sa totiž páchatelia často snažia dostať do ich bytu.
Hádka dvoch Bratislavčanov sa skončila bodnutím, agresívneho útočníka zastavila polícia
Dôležité je tiež v prítomnosti neznámych osôb nevyberať z úschovných miest peňažnú hotovosť a cennosti.
Pomôcť môžu aj susedia
Ďalšou radou zo strany polície je aj udržiavať dobré vzťahy so susedmi a poznať ich telefónne číslo. V prípade potreby je ich pomoc podľa polície najrýchlejšia.
Upozorňujú však aj na dôležité telefónne čísla, ktoré je potrebné mať vždy na dosah, a to na policajné a záchranné zložky.
V prípade podozrivého správania osoby, ktorá sa snaží pod rôznymi zámienkami neodbytne dostať do bytu, odporúčajú ihneď kontaktovať políciu.