Kováčik ostáva vo väzbe, súd sa nakoniec nezaoberal jeho žiadosťou o prepustenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SÚDY: Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je obvinený zo založenia a podporovania zločineckej skupiny a prijímania úplatku. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 3. septembra 17:34

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská sa totiž odmietla zaoberať žiadosťou o prepustenie, ktorú podal vo štvrtok 2. septembra. Dôvodom bolo, že nebola splnená lehota 30 dní od posledného rozhodnutia o jeho väzbe. Zároveň v žiadosti podľa sudkyne neboli zverejnené žiadne nové argumenty.

Sudkyňa zároveň uviedla, že obžalovaný v rámci kolúznej väzby spadá už pod novú právnu úpravu, ktorá limituje takúto väzbu na päť mesiacov. V jeho prípade však podľa nej platí výnimka z tohto pravidla, keďže je obžalovaný aj pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Táto kategória je aj v novej právnej úprave uvedená ako výnimka z päťmesačnej lehoty.

Súd bude pokračovať v polovici septembra

Dušan Kováčik bol ako náhradu väzby ochotný akceptovať monitorovanie elektronickým zariadením a predložil aj písomný sľub, že v prípade prepustenia bude viesť riadny život.

Obžalovaný je vo väzbe od konca októbra 2020. Dôvodmi sú obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom bude pokračovať 16. septembra. Prostredníctvom telemostu by mal z Chorvátska vypovedať aj stíhaný svedok Matej Zeman.

Kováčik opätovne namietal zaujatosť

Súčasťou podaní, ktoré Kováčik doručil na Špecializovaný trestný súd v Pezinku bola aj námietka zaujatosti voči samosudkyni Pamele Záleskej. Tá v piatok uviedla, že o námietke rozhodovať nebude. „Ide o opakované podanie, o ktorom už bolo rozhodnuté,“ uviedla Záleská.

Súd sa však zaoberal inými listinnými dôkazmi, okrem iného aj dokumentami, ktoré boli ešte v októbri 2020 zaistené v kancelárii Dušana Kováčika. Medzi nimi boli napríklad návrh na väzobné stíhanie bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, zápisnica z jeho výsluchu alebo uznesenia o obvinení viacerých osôb.

„Listiny boli zaistené v mojej kancelárii a súviseli s výkonom mojich právomocí a kompetencií,“ povedal obžalovaný. Zároveň uviedol, že nevie, či všetky osoby, ktoré sa zúčastnili zaisťovacích úkonov a prišli do styku s dokumentami mali na to potrebné bezpečnostné previerky. Súd sa s niektorými listinnými dôkazmi pre ich obsah oboznámi s vylúčením verejnosti.

Súdu predložili hneď dve podania

Kováčikov obhajca Erik Magál pre médiá povedal, že na súd predložili celkovo dve podania. Jedno sa týka žiadosti o prepustenie obžalovaného z väzby a druhé návrhu na ďalšie dokazovanie.

„Ide o niektoré prílohy vo forme listinných dôkazov, takisto je tam návrh na vypočutie niektorých ďalších svedkov,“ povedal s tým, že konkrétne by podľa obhajoby mali byť vypočuté osoby obžalované pre členstvo v skupine takáčovcov, ale aj ďalšie osoby.

V prípade listín ide podľa neho napríklad o zápisnice z výsluchov rôznych svedkov, ktoré majú vyvrátiť dôveryhodnosť svedkov spolupracujúcich s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Predvolaný bol aj Zeman

Na piatkové pojednávanie bol predvolaný aj stíhaný svedok Matej Zeman. Ako však v tejto súvislosti uviedla sudkyňa, svedok so súdom komunikoval a zaslal dokumenty o tom, že požiadal v Chorvátsku o politický azyl.

„Jeho vypočutie súd zabezpečuje zákonným spôsobom,“ povedala Záleská s tým, že súd komunikuje v tejto veci s chorvátskymi úradmi, keďže opätovné vypočutie Zemana považuje za potrebné. Jednou z možností, ako by mohol byť vypočutý je aj takzvaný konferenčný hovor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan KováčikĽubomír KudličkaĽudovít MakóMatej ZemanPamela Záleská
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v Pezinku