BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Trend poklesu úrokových sadzieb z úverov na nehnuteľnosti sa v prvom štvrťroku tohto roka zastavil. Konštatuje to Národná banka Slovenska, podľa ktorej to zrejme znamená stabilizáciu úrokov na úrovni približne 4,8 %. „Tento vývoj odzrkadľoval na jednej strane mierne rastúce trhové sadzby na medzibankovom trhu plynúce z očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, na strane druhej pôsobil proti rastu klientskych sadzieb konkurenčný boj medzi bankami,“ uvádza centrálna banka.
Rozdiel v úročení úverov na nehnuteľnosti na Slovensku a v eurozóne sa pritom v prvom kvartáli zmenšil o 0,3 percentuálneho bodu. Slovenské úvery na nehnuteľnosti tak boli po prvých troch mesiacoch od tých v eurozóne drahšie o 1,1 percentuálneho bodu. Keďže na Slovensku sa pokles úrokov zastavil, za zmenšením rozdielu stojí nárast klientskych sadzieb v eurozóne. „Tie takmer okamžite reflektujú pohyb trhových sadzieb. Je to spôsobené najmä tým, že banky v krajinách eurozóny majú zväčša menej vkladov ako úverov a preto sa musia refinancovať. To spôsobuje nutnosť rýchlych zmien aj pri klientskych sadzbách,“ konštatovala Národná banka Slovenska.
Objem zlyhaných úverov na nehnuteľnosti sa stabilizoval
Objem zlyhaných úverov na nehnuteľnosti sa v prvom štvrťroku nezmenil. Podľa údajov Národnej banky Slovenska dosiahol ku koncu marca tohto roka 346 mil. eur, čo bola rovnaká úroveň ako ku koncu predchádzajúceho štvrťroka. „Znížil sa predovšetkým stav zlyhaných úverov na nehnuteľnosti a hypotekárnych úverov. Zlyhané úvery stavebných sporiteľní mierne vzrástli,“ konštatuje centrálna banka.
Vzhľadom na pokračujúci rast úverov na nehnuteľnosti tak pri stagnácii celkového objemu zlyhaných úverov ich podiel na úverovom portfóliu poklesol o 0,1 percentuálneho bodu na 3,3 %. Podľa centrálnej banky tak pokračuje stabilizácia naštartovaná začiatkom roka 2010. „Súvisí najmä na jednej strane s odpredajom, resp. odpísaním časti úverov bankami a tiež tým, že nepribúda objem zlyhaných úverov v takom rozsahu, ako počas krízy. To súvisí s priaznivejšou situáciou na trhu práce,“ dodáva Národná banka Slovenska.