- aktualizované 20. septembra 15:46
V piatok pokračovalo pred senátom Okresného súdu Bratislava II. pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R. Výsluch svedkov navrhnutých prokuratúrou prebehne 13. decembra.
Čelí obžalobe za objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Volzovej (v súčasnosti Silvie Klaus). V prípade sú tiež obžalovaní aj odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ.
Sprísnené bezpečnostné opatrenia
Pojednávanie sa konalo za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody. Súd sa v piatok zaoberal výsluchom svedkov a prišla aj Volzová, ktorá vo svojej výpovedi uviedla, že Pavol R. sa vystatoval, že na Slovensku je ľahké zbaviť sa niekoho za 2 000 mariek a chcel, aby som odišla zo Slovenska.
Volzová sa podľa vlastných slov s Pavlom R. zoznámila v roku 1994 prostredníctvom jeho vtedajšej manželky. Keď spolu založili televíziu, Pavol R. sa stal jej generálnym riaditeľom, keďže mal z fungovaním televízneho prostredia väčšie skúsenosti. Neskôr sa však ich vzťahy zhoršili a Pavol R. s ňou prestal komunikovať. Volzová spomína, že okolo roku 1997 dostala informáciu, že jej hrozí nebezpečenstvo.
Obžaloba z objednávky vraždy Volzovej podľa exministra Ruska nemá logiku
Napríklad pod oknami jej bytu „postávali čudné autá“. „Niekedy som sa ani neodvážila odísť z domu,“ povedala s tým, že z tohto dôvodu urobila pred rakúskym notárom vyhlásenie, že akýkoľvek prevod vlastníckych práv v spoločnosti Markíza Slovakia, ktorý by sa v tej dobe uskutočnil, by sa uskutočnil pod nátlakom.
Volzová mala vtedy v spoločnosti 50% podiel. V tejto súvislosti povedala, že Pavol R. pravdepodobne chcel získať stopercentný podiel v Markíze Slovakia, aby ju mohol predať spoločnosti CME. To, že jej hrozí nebezpečenstvo, jej údajne tlmočil aj podnikateľ Marian K.
Právny zástupca Volzovej Roman Kvasnica sa v priebehu pojednávania sťažoval, že obžalovaný Pavol R. smerom k svedkyni posunkuje, keď sa ona na neho pozrie. „Považujem to až za zastrašovanie,“ povedal. Súd sa s tým stotožnil a Pavla R. napomenul.
Černákovo ospravedlnenie
Na doživotie odsúdený Mikuláš Černák sa pred ospravedlnil Silvii Volzovej, ktorá figuruje ako poškodená v kauze prípravy jej vraždy. Urobil tak na konci svedeckého výsluchu Volzovej. „Chcem sa ospravedlniť, že sme vôbec prijali takúto objednávku a zamýšľali sa nad tým,“ uviedol.
K výpovedi Volzovej sa mali možnosť vyjadriť postupne všetci obžalovaní. Tými sú okrem Černáka Miloš Kaštan, ktorý rovnako ako on priznal vo veci vinu, Róbert Lališ a exriaditeľ TV Markíza Pavol R. Posledne menovaná dvojica svoju vinu popiera.
Pavol R. dnes v súvislosti s výpoveďou Volzovej povedal, že vo viacerých bodoch je nepravdivá. Viaceré jeho otázky ako aj otázky jeho obhajcov na poškodenú prokuratúra alebo jej splnomocnenec namietali. Podľa nich sa totiž netýkali roku 1997, v ktorom podľa obžaloby došlo k objednávke vraždy, ale roku 1998 a kauzy Gamatex.
Tá je spojená s kauzou miliónových zmeniek, v prípade ktorých je Pavol R. tiež obžalovaný. Súd dal námietkam vo viacerých prípadoch za pravdu. V poobedňajších hodinách pokračuje pojednávanie vzájomnými vyjadreniami obžalovaných k ich výpovediam.
Zmena vo vlastníckej štruktúre Markízy
Jej právny zástupca Roman Kvasnica však vtedy uviedol, že sa obáva o svoj život. Volzová, ktorá žije v Nemecku, bola predvolaná ako svedkyňa aj v kauze falšovania miliónových zmeniek, v ktorej je Pavol R. takisto obžalovaný. Súdu však vtedy oznámila, že predvolanie jej prišlo neskoro.
Pavol R. obvinenie v tomto prípade odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza Slovakia, ktorú v roku 1997 spoluvlastnil s Volzovou, musela odobriť licenčná rada.
Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať na neho jej podiel a následne by ju zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa neho prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.
Týmto je podľa neho vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval.
Stretnutia exministra s Černákom
Exminister hospodárstva priznal, že sa v roku 1997 stretol v Banskej Bystrici s Mikulášom Černákom. Podľa vlastných slov však od neho chcel, aby overil informácie, že existuje objednávka na jeho likvidáciu. „Prišiel som sa opýtať, čo môžu zistiť,“ povedal s tým, že na políciu vzhľadom na vtedajšie vzťahy s vládnou mocou nemohol ísť.
Poprel ale, že by sa s Černákom a členmi skupiny sýkorovcov stretol aj v Bratislave. Tiež zdôraznil, že člen skupiny sýkorovci Peter Čongrády ako aj s nimi spriaznený Peter Steinhübel ho chceli v rámci kauzy Gamatex pripraviť o Markízu a keby mali informáciu, že si objednal vraždu, mohli ju proti nemu použiť. Bola to podľa neho Volzová, kto mal kontakty s týmito ľuďmi.
Vinu v tomto prípade poprel aj na doživotie odsúdený šéf skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel. Na doživotie odsúdený Černák a jeho bývalý komplic Miloš Kaštan v prípade vraždy spolupáchateľstvom v štádiu prípravy naopak priznali vinu.
Volzovú mali sledovať bratislavskí sýkorovci
Podľa prokuratúry Pavol R. v roku 1997 požiadal Černáka, aby jeho obchodnú spoločníčku Silviu Volzovú uniesli, prinútili ju prepísať na neho jej podiel v spoločnosti Markíza Slovakia a následne ju odstránili. Za to ponúkal odmenu 20 miliónov vtedajších korún.
„V tom čase sme sa zaoberali takouto trestnou činnosťou a vzhľadom na výšku odmeny sme veľmi rýchlo súhlasili,“ povedal na májovom pojednávaní Černák s tým, že s Pavlom R. sa stretli najskôr v Banskej Bystrici a aj v Bratislave.
Pavol R. podľa Černáka povedal, že vec majú vykonať „tak, ako to bolo urobené s pánom Bachledom“. Ide o bývalého prednostu Okresného úradu v Poprade, ktorého černákovci zlikvidovali na objednávku Petra Steinhübela niekoľko mesiacov predtým. Černákovi podľa vlastných slov pritom nebolo jasné, odkiaľ mal Pavol R. informácie o tomto prípade, mohlo to ale podľa neho byť z prostredia spravodajských zložiek.
Sledovanie Volzovej mala vykonať bratislavská skupina sýkorovcov. Keď však Černáka v decembri 1997 vzali do väzby, celú záležitosť nakoniec neuskutočnili.