Polášek s Dodigom získali v Pekingu titul, vo finále si poradili s turnajovými dvojkami

Ivan Dodig, Filip Polasek
Slovenský tenista Filip Polášek (vľavo) a Chorvát Ivan Dodig s trofejou po finále na turnaji ATP 500 China Open v čínskom Pekingu. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 6. októbra, 14:42

Slovenský tenista Filip Polášek a Chorvát Ivan Dodig sa stali víťazmi štvorhry na turnaji ATP 500 China Open v čínskom Pekingu.

Vo finále si v pozícii nenasadeného páru poradili s turnajovými dvojkami Poliakom Lukazsom Kubotom a Brazílčanom Marcelom Melom za 91 minút 6:3, 7:6 (4).

Druhý titul v treťom finále

Polášek a Dodig využili prvý mečbal v tajbrejku druhého setu. V treťom spoločnom finále si vybojovali druhý titul, víťaznú premíéru zažili v auguste na podujatí ATP Masters 1000 v americkom Cincinnati.

Pre 34-ročného Poláška je to štrnásty deblový titul v šestnástom finále na hlavnom okruhu ATP. V tomto roku sa tešil aj z triumfu na antuke v rakúskom Kitzbüheli, tam to bolo po boku domáceho Philippa Oswalda.

V prvom sete Polášek a Dodig ušli svojim súperom z 2:2 na 5:2 a náskok brejku si udržali do konca. Za stavu 5:3 pri svojom podaní premenili prvý setbal. Druhý set začali Slovák s Chorvátom brejkom a vzápätí potvrdili na 2:0. Lenže potom sa ich súperi vzopreli a sériou štyroch gemov preklopili na 2:4.

Na turnaji nemali ľahký zápas

Za stavu 5:3 sa zdalo, že Kubot a Melo dotiahnu set do víťazného konca, ale potom Melo prišiel o svoj servis a vzápätí bolo po podaní Dodiga 5:5. Keďže potom svoje podanie zvládli aj Kubot a Polášek, o víťazovi setu musel rozhodnúť tajbrejk. Polášek a Dodig si utvorili náskok 4:2, ale potom slovenský tenista neudržal svoje podanie. Napriek tomu sa Slovák s Chorvátom dostali za stavu 6:4 k prvému mečbalu a ten aj premenili.

Bol to kvalitný zápas. Mali sme k dobru set aj brejk, potom sme však odohrali smolný gem. Dal som tam jednu dvojchybu, ušiel nám aj volej. Súperi si počkali na svoju šancu a tú aj využili. My sme však aj za stavu 2:5 v druhom sete hrali, čo vieme, a bojovali. Vrátili sme sa do setu a v tajbrejku sme už boli zasa my lepší. Zvíťazili sme zaslúžene, aj keď to bol veľmi tesný zápas. Finále je vždy najťažší zápas, ako sa hovorí, ale celkovo sme dostali náročný žreb. Preto sme na celom turnaji nemali ľahký zápas. V Pekingu sme hrali výborne, ani predtým to však nebolo zlé. Minulý týždeň sme prehrali v semifinále v supertajbrejku, takže si myslím, že si udržiavame vysokú úroveň. Súčasná špička vo štvorhre je veľmi široká, Na tomto turnaji bolo možno dvanásť dvojíc, ktoré ho mohli vyhrať. Preto som veľmi rád, že sa to podarilo práve nám,“ uviedol Filip Polášek pre agentúru SITA.

Ázijskú časť zakončia v Šanghaji

Skúsený deblista by sa mal v pondelok posunúť z 32. na 25. miesto v rebríčku ATP. Jeho kariérne maximum z roku 2012 je len o päť miest vyššie (20.). „V princípe ma zaujíma iba to, ako hrám. Snažím sa poctivo pripraviť a odohrať zápas naplno. Rebríček ide ruka v ruke s víťazstvami. Ten však nemôžem ovplyvniť. Nejako špeciálne to preto neriešim,“ podotkol Polášek.

Na otázku k najbližšiemu súťažnému programu odpovedal: „Už sme na ceste na letisko do Šanghaja. Ázijskú časť zakončíme práve týmto veľkým turnajom a potom nasledujú ešte minimálne tri turnaje v Európe.

Peking – Štvorhra – finále

Filip Polášek, Ivan Dodig (SR/Chor.) – Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-2) 6:3, 7:6 (4)