Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) chce umožniť občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu, nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty občianstva SR. Uvádza sa to v návrhu Programového vyhlásenia vlády (PVV) s tým, že kabinet chce tiež riešiť situáciu osôb, ktoré na základe platného zákona prišli o štátne občianstvo SR, tak, aby im bolo vrátené na základe štandardných európskych princípov nadobúdania občianstva.
PVV v nedeľu schválila vláda a je dostupné na stránke Úradu vlády SR.
Detektor lži každý rok
Podľa dokumentu tiež vláda zamýšľa prehodnotiť súčasnú právnu úpravu vymenúvania a odvolávania prezidenta Policajného zboru (PZ) SR. „Vláda SR si uvedomuje, že prestíž Policajného zboru je okrem iného priamo závislá od osoby prezidenta PZ, ako aj od osôb v najvyšších riadiacich funkciách,“ uvádza sa vo vyhlásení. Prezident a ďalší vrcholoví predstavitelia PZ a inšpekcie Ministerstva vnútra SR (MV SR) budú pri prijímaní na vysoké riadiace funkcie podrobení skríningovému vyšetreniu, teda takzvanému detektoru lži.
Matovičova vláda schválila svoje programové vyhlásenie, má 121 strán (video)
„Následne takéto vyšetrenie budú absolvovať minimálne jedenkrát ročne. S výsledkami skríningu pri výbere prezidenta PZ sa následne oboznámi Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre obranu a bezpečnosť. Taktiež budú musieť zdokladovať svoj majetok a majetok osôb, ktoré s nimi žijú v jednej domácnosti, pričom sa budú zohľadňovať aj ich pôžičky a ostatné pasíva,“ uvádza sa v dokumente.
Osobitná pozornosť v boji proti korupcii
Vláda tiež deklaruje, že bude venovať osobitnú pozornosť oblasti boja proti korupcii, predovšetkým odhaľovaniu, objasňovaniu a vyšetrovaniu korupcie a s ňou priamo súvisiacej trestnej činnosti, s dôrazom na zneužívanie právomoci verejných činiteľov, ktoré často atakuje prostriedky rozpočtu verejnej správy. „Zároveň sa stransparentnia procesy zavedením hmotnej zodpovednosti politikov a verejných funkcionárov. Ak tajné služby zistia korupčné správanie verejných funkcionárov, budú povinné takéto zistenia odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní,“ uvádza sa v materiáli.
V rámci boja proti korupcii chce vláda zaviesť pravidlo, že ak priamy aktér usvedčí toho, kto dáva alebo berie úplatok, súčasťou rozhodnutia súdu bude finančná kompenzácia pre nahlasovateľa vo výške 50 percent z výšky úplatku, ktorú zaplatí iniciátor korupcie. „Obdobný princíp bude vláda SR aplikovať pri boji s daňovými podvodmi,“ uvádza sa v dokumente. Podľa vyhlásenia sa tiež rozšíri okruh trestných činov, na ktoré bude možné použiť agenta. „Zjednotí sa použitie a využiteľnosť informačno-technických prostriedkov na všetky trestné činy, o ktorých sa v rámci ich použitia oprávnené orgány dozvedia. To sa týka aj nasadenia a použiteľnosti informačno-technických prostriedkov podľa osobitného zákona,“ deklaruje dokument.