Policajný prezident odmieta vyjadrenia o anarchii, polícia si podľa neho plní úlohy plynúce zo zákona

Peter Kovařík
Policajný prezident Peter Kovařík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík poprel informácie, že by bola v polícii anarchia. Zároveň sa ohradil voči vyjadreniam niektorých politikov, ktorí podľa neho dehonestujú prácu policajtov.

Ako zdôraznil, polícia si plní všetky úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Stanovisko Petra Kovaříka poskytla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Najzávažnejšie trestné činy

Šéf polície doplnil, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) si plní povinnosti uložené zákonom. „Len v rokoch 2020 a 2021 boli zrealizované desiatky akcií a počas nich obvinených viac ako sto osôb. Ide o najzávažnejšie trestné činy, v ktorých sú obvinené osoby z prostredia justície a spravodlivosti, prokuratúry, polície a podnikateľského prostredia, bez ohľadu na politickú príslušnosť,“ pokračoval Kovařík.

Ako vysvetlil, tieto osoby zastávali vysoké funkcie v štátnych orgánoch. „O tom, či sa svojim povinnostiam spreneverili, budú rozhodovať nezávislé súdy. Policajti NAKA vykonávajú náročné finančné vyšetrovanie, ktoré je pod drobnohľadom dozorového prokurátora a v neposlednom rade aj novinárov, ktorí nám neodpustia ani najmenšiu chybičku,“ uviedol v stanovisku.

Potrebujú priestor na prácu

Policajný prezident tiež skonštatoval, že v PZ neboli zrušené ani žiadne kontrolné mechanizmy a v súčasnosti pripravujú návrhy na ich jasnejšie definovanie, „aby si ich nikto nemohol vykladať podľa svojich potrieb“. Navyše podľa Kovaříka existujú aj ďalšie kontrolné mechanizmy, od prokurátorov až po súdy.

„Odmietame sa zapájať do politických bojov. To, čo potrebujeme, je priestor na prácu. Je kontraproduktívne, keď tí čo nepoznajú reálny stav, osočujú vyšetrovateľov a hodnotia ich prácu,“ uviedol Kovařík.

Pred problémami sa neskrývajú

Pripomenul, že medializované informácie o údajnom manipulovaní vyšetrovania preveruje útvar na to určený a v právnom štáte to tak má fungovať.

Je presvedčený, že vyšetrovacie orgány konajú objektívne. „Výsledok vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby je dôležitý nielen pre verejnosť, ale aj pre nás. Pred problémami sa neskrývame, ale ich riešime,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa BárdyováPeter Kovařík
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPolicajný zbor SRÚrad inšpekčnej služby