Policajt je obvinený z únosu ženy so zámienkou porušenia lockdownu, mal ju tiež znásilniť a zavraždiť

Britain Woman Killed Chief Superintendent Trevor Lawry stands by the floral tributes at Cator Park in Kidbrooke, near to the area where the body of Sabina Nessa was found, in London, Thursday, Sept. 23, 2021. British police investigating the killing of a 28 year old woman in London say they are probing whether she was attacked by a stranger. It's a case that sparked new concerns for the safety of women walking the capital’s streets. Police called for information over the murder of a primary school teacher Sabina Nessa on Sept.17 in southeast London. Detectives believe she was attacked during what would have been a five minute walk through a local park on her way to meet a friend at the pub. The case came just a few months after the abduction, rape and murder of 33 year old Sarah Everard in south London by a serving police officer. London Mayor Sadiq Khan described the violence against women as a national “epidemic.” ()
Foto: Ian West/PA via AP

Britský policajt zadržal Sarah Everardovú pod zámienkou porušenia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, predtým než ju uniesol a zabil.

Na stredajšom pojednávaní to vyhlásil prokurátor Tom Little, podľa ktorého Wayne Couzens mal na sebe policajný opasok s putami a použil svoju policajnú identifikáciu, keď „falošne“ zadržal Everardovú. Tiež si požičal auto, čo podľa neho vysvetľuje potrebu jeho použitia „na únos a znásilnenie osamelej ženy“.

Našli ju mŕtvu

Tridsaťtriročná Sarah Everardová zmizla, keď išla 3. marca domov z návštevy v južnom Londýne. Polícia začala rozsiahle vyšetrovanie a jej telo našli o týždeň neskôr v lese v grófstve Kent, viac ako 80 kilometrov juhovýchodne od Londýna.

Štyridsaťosemročný Couzens je obvinený z únosu, znásilnenia a vraždy Everardovej, pričom za ne priznal vinu. V stredu sa objavil na trestnom súde v Londýne a očakáva sa, že si vo štvrtok vypočuje svoj trest.

Očitý svedok

Couzens bol od roku 2018 členom Metropolitnej polície a naposledy slúžil v jednotke parlamentnej a diplomatickej ochrany, ktorá stráži veľvyslanectvá a parlament v Londýne. Ako policajt pracoval aj v rámci hliadok dozerajúcich na dodržiavanie pandemických opatrení.

Keďže Everardová išla domov počas lockdownu, bola podľa prokurátora zraniteľná voči policajtovmu tvrdeniu, že porušila pravidlá. Únos videl svedok z okoloidúceho auta, ale myslel si, že videl zatknutie policajtom v utajení.

Zmiznutie a smrť Everardovej vyvolali pobúrenie a vlnu priznaní žien, ktoré prehovorili o svojich skúsenostiach s vyhrážaním sa, útokmi a každodenným strachom z násilia, keď chodia samé. Pozornosť na bezpečnosť žien pritiahlo aj zabitie 28-ročnej učiteľky Sabiny Nessy, ktorú tento mesiac našli mŕtvu v londýnskom parku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom