Policajti v roku 2019 pri policajnej razii v Milhosti, keď brutálnym spôsobom zakročili proti viacerým členom rómskej rodiny, porušili ich základné práva.
Verejný ochranca práv Robert Dobrovodský odporúča voči policajtom vyvodenie disciplinárnych dôsledkov. Informuje o tom v tlačovej správe právny konzultant Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) Michal Zálešák.
Ponižujúce zaobchádzanie
Podľa výsledkov vybavenia podnetu, ktorý podalo ERRC, bolo konanie policajtov neprimerané a predstavovalo ponižujúce zaobchádzanie v rozpore s článkom 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Minimálny vek pre prácu v polícií sa znižuje na 18 rokov a bezpečnostné príplatky sa zvyšujú
Verejný ochranca práv sa zároveň písomne obrátil na riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach s odporučením vyvodiť voči policajtom disciplinárne dôsledky a preškoliť ich v oblasti ľudských práv v súvislosti s používaním donucovacích prostriedkov.
Odporučil tiež, aby Ministerstvo vnútra SR zaviedlo či už plošne, alebo v širšej miere používanie telových kamier, ktoré by monitorovali priebeh služobných zákrokov. „Ešte koľko prípadov policajného násilia voči Rómom sa musí stať, kým sa Slovensko prebudí?“ uviedol prezident ERRC Đorđe Jovanović v reakcii na zistenia verejného ochrancu práv.
Nezávislá policajná inšpekcia
Hoci podobných prípadov bolo na Slovensku za posledné roky podľa Jovanovića niekoľko, odporúčania úradu verejného ochrancu práv, ktorý roky volá po vytvorení naozaj nezávislej policajnej inšpekcie a používaní kamier pri služobných zákrokoch, ostávajú naďalej nevypočuté.
„Naozaj nezávislý orgán policajnej inšpekcie znamená, že podozrenia z protiprávneho konania policajtov nebudú vyšetrované inými policajtmi. Súčasný stav, ktorý je v rozpore s uvedeným, nám príde ako absurdný,“ dodal Jovanović.
Incident v obci Milhosť sa odohral 23. júla 2019 vo večerných hodinách, keď dvaja rómski chlapci vo veku 17 a 18 rokov boli zadržaní políciou v miestnom pohostinstve a následne boli údajne zbití niektorými zo zasahujúcich policajtov priamo na mieste, ako aj následne na Obvodnom oddelení v Čani. Matka jedného z chlapcov a ich teta boli údajne neskôr takisto fyzicky napadnuté po tom, ako policajti vošli do ich domu.
ERRC v súčasnosti sprostredkuje právne zastúpenie dvom rómskym chlapcom v konaní pred Ústavným súdom SR a dvom rómskym ženám v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva.
„Trestné stíhania vo veci policajných zásahoch boli totiž Úradom inšpekčnej služby v jednom prípade postúpené s tým, že sa môže jednať o disciplinárne previnenie, ale nie trestný čin, hoci sa rozhodnutie napokon týkalo len úderu jedného z chlapcov fackou (zvyšné násilné zásahy voči nim neboli predmetom rozhodnutia),“ konštatuje Zálešák.
Dodáva, že v druhom prípade, teda útoku voči ženám, bolo trestné stíhanie prerušené, keďže sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce viesť trestné stíhanie proti konkrétnej osobe.