Polícia riešila na dúhovom pochode v Záhrebe viacero incidentov, niekoľkých ľudí zadržali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LGBT, aktivisti, protest
Orbánov zákon kritizujú od jeho predloženia organizácie zaoberajúce sa právami sexuálnych menšín aj vysokí politickí predstavitelia. Foto: ilustračné, Getty Images.

Chorvátska polícia zadržala niekoľkých ľudí pre incidenty počas a po dúhovom pochode, ktorý sa tento víkend konal v Záhrebe. K incidentom patrili verbálne a fyzické útoky na niektorých účastníkov a spálenie dúhovej LGBT vlajky, informovala v nedeľu záhrebská polícia. Po niektorých páchateľoch polícia stále pátra.

Franko Dota, jeden z organizátorov dúhového pochodu, pre štátnu televíznu stanicu HRT povedal, že išlo o prvé incidenty od roku 2011. Sobotňajší dúhový pochod bol už dvadsiatym v chorvátskom hlavnom meste. „Očakávame, že polícia uskutoční dôkladné vyšetrovanie a bude k všetkým incidentom pristupovať ako k zločinom z nenávisti a nie ako k narušeniu verejného poriadku,“ povedal.

V rámci útokov napríklad jeden muž zablokoval cestu dvom ženám, verbálne na ne zaútočil a na jednu z nich napľul. K najhorším útokom patrilo to, keď skupina ľudí prišla k dvom mladým mužom, jedného z nich udreli po tvári, vytrhli mu dúhovú vlajku a spálili ju a potom mladá žena udrela po tvári oboch mužov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať