Polícia stále vyšetruje veľký požiar spred dvoch rokov v Trnave, firma ani nezaplatila pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TRNAVA: Požiar v bývalom areáli automobilky
Pohľad na kúdol dymu vychádzajúci z areálu bývalých Trnavských automobilových závodov. Foto: archívne, SITA/Pavol Machovič

Polícia aj dva roky od vypuknutia veľkého požiaru chemických látok v priemyselnej časti Trnavy pokračuje vo vyšetrovaní tohto prípadu.

Krajský vyšetrovateľ podľa trnavskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej stále vykonáva rozsiahle procesné úkony, zabezpečuje potrebné dôkazy a postupne sumarizuje závery znalcov.

Firmu riešia aj exekútori

Slovenská inšpekcia životného prostredia bola rýchlejšia a už v júni minulého roku udelila spoločnosti, ktorá chemické látky bez potrebných povolení v areáli bývalého podniku TAZ skladovala, pokutu 160-tisíc eur za mimoriadne zhoršenie kvality vôd. Spoločnosť z Leopoldova však pokutu dodnes nezaplatila.

„Vzhľadom k tomu, že spoločnosť ani na výzvu Environmentálneho fondu pokutu neuhradila, pristúpil fond k exekučnému vymáhaniu pohľadávky. K dnešnému dňu sa nepodarilo vymôcť žiadne finančné prostriedky,“ informovala agentúru SITA manažérka komunikácie Envirofondu Michaela Kroková.

Podľa informácií Exekútorského úradu v Galante je voči spoločnosti z Leopoldova vedených aj ďalších 11 exekučných konaní.

Nad Trnavou sa vznášal dym

Obrovský požiar skladu bazénovej a dezinfekčnej chémie v priemyselnej časti Trnavy vypukol 25. septembra 2019. Na jeho likvidácii sa podieľalo približne 160 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

Železobetónová hala s uskladnenou chémiou sa v dôsledku sálavého tepla zrútila. Nad Trnavou a v okolí sa vznášal niekoľko hodín hustý čierny dym. Polícia ľudí vyzývala, aby si pozatvárali okná a podľa možností sa nepohybovali vonku.

Kontrolné chemické laboratórium z Nitry látky, ktoré by mohli poškodiť zdravie ľudí, vtedy v ovzduší nenameralo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Kroková
Firmy a inštitúcie EnvirofondPolicajný zbor SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia