BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Polícia upozorňuje, že sa v poslednom období objavilo viacero prípadov podvodného konania so zameraním sa na seniorov.
Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, neznámy páchateľ napríklad telefonicky zavolá, vo väčšine prípadov na pevnú linku poškodených, kde im oznámi, že ich príbuzný, napríklad vnuk, mal dopravnú nehodu a treba vyplatiť ako odškodné finančné prostriedky, aby vnuk nešiel do väzenia.
Poškodeným následne nahlási číslo účtu, na ktorý je nutné finančné prostriedky zaslať. K osobnému kontaktu s poškodeným nedochádza, celá komunikácia je prostredníctvom telefonátu z neevidovaných telefónnych čísiel.
Nedávajte peniaze neznámym
Podľa polície je v takomto prípade nevyhnutné čo najskôr si overiť, či naozaj volal známy príbuzného. „Obratom mu zavolajte, ak nevolal, kontaktujte políciu na čísle 158. Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď Vám tvrdí, že ju poslal Váš príbuzný, môže ísť o podvodníka,“ odporúča polícia seniorom.
Dôverčivá dôchodkyňa naletela podvodníkom, prišla o úspory
Ďalším spôsobom, akým sa podvodníci snažia oklamať seniorov, sú podľa polície podvodné prezentačné akcie, predajné akcie, labužnícke show, výhodné nákupy, alebo napríklad neodolateľné výlety, ktoré navyše sľubujú darček zadarmo. Nakoniec však účastníkov zmanipulujú do kúpy drahého tovaru.
„Poraďte sa s príbuznými, preverte si údaje na pozvánke o organizátorovi a jeho ponuke na internete alebo na Slovenskej obchodnej inšpekcii. Ak máte pochybnosti, na ponuku radšej nereagujte. Nekupujte tovar len preto, že je zľavnený,“ zdôrazňuje polícia s tým, že neodporúča odovzdávať osobné doklady organizátorom týchto podujatí. „Ak si niečo kúpite, vždy trvajte na vystavení potvrdenia o kúpe tovaru. Nesúhlaste s možnosťou odvozu do banky alebo bydliska za účelom vyplatenia peňazí alebo zálohy za tovar. Pozorne si prečítajte všetky dokumenty, ktoré podpisujete,“ pripomína polícia.
Preplatky a nedoplatky neinkasujú v hotovosti
Podvodníci tiež využívajú taktiku, pri ktorej zazvonia pri dverách a prestavia sa napríklad ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdia, že prišli odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo prišli vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok.
„Nevpúšťajte takéto osoby do svojich príbytkov, pokiaľ si nie ste istí, že ide o skutočných zamestnancov spoločností. Snažte sa overiť túto skutočnosť u ich zamestnávateľa, či na obecnom úrade alebo požiadajte svojho suseda či príbuzného, aby bol prítomný pri vstupe takejto osoby do Vášho príbytku. Ak máte podozrenie, že môže ísť o podvodníkov, neotvárajte a kontaktujte políciu na čísle 158,“ zdôrazňuje polícia. Zároveň policajti pripomínajú, že zástupcovia týchto spoločností vykonávajú odpočty pokiaľ možno z verejne dostupného miesta alebo zo spoločných priestorov v bytových domoch a preplatky či nedoplatky nikdy neinkasujú v hotovosti prostredníctvom svojich zamestnancov či iných osôb.
V podobných prípadoch je podľa polície užitočné zapamätať si čo najviac informácií k popisu podozrivých osôb, k motorovému vozidlu, na ktorom sa pohybovali, najmä evidenčné číslo, typ a farbu, ako aj iné informácie, ktoré pomôžu pri pátraní po podvodníkoch a zlodejoch, ktorí sa snažili seniorov oklamať alebo okradnúť.