Politici budú mať právo na odpoveď v periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. Parlament v utorok schválil novelu zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve, ktorú na rokovanie pléna ešte začiatkom roka predložil poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Dušan Jarjabek.
Odpoveď na hodnotiace úsudky vylúčili
Novelou zákona sa opätovne zavádza právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. „Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky,“ píše predkladateľ.
Cenzúra má aj pozitívne úlohy, upozorňuje Sámelová z katedry žurnalistiky
Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie, alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“. Novela nadobúda účinnosť k 1. novembru.
Poslanci Národnej rady SR schválili aj pozmeňujúci návrh opozičného poslanca Ondreja Dostála, podľa ktorého zákon sa bude týkať len nepravdivých a pravdu skresľujúcich tvrdení. Podobný pozmeňujúci návrh predložil aj poslanec Mosta-Híd Štefan Vavrek.
„Nie je dôvod, aby sa právo na odpoveď uplatňovalo aj vo vzťahu k skutkovým tvrdeniam, ktoré sú úplné, pravdivé a neskreslené,“ odôvodňoval svoj návrh poslanec Dostál.
Zriadili pracovnú skupinu
Na novele tlačového zákona zároveň pracuje aj Ministerstvo kultúry (MK) SR. Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry pre agentúru SITA uviedol, že ministerstvo sa touto problematikou už zaoberá. Zriadili na to dočasnú pracovnú skupinu.
„Jednou z tém, ktoré sú predmetom diskusie uvedenej pracovnej skupiny, je aj zahrnutie on-line médií do legislatívy tak, aby aj pre takéto médiá bola garantovaná ochrana zdroja, a aby aj v digitálnom prostredí médií platil základný princíp zodpovednosti za obsah,“ dodal Čorba.