Na Slovensku je už viac ako 6 000 obetí ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných v nemocniciach sa blíži k číslu 4 000. Vláda žiada o pomoc Európsku úniu. Rezort zdravotníctva tvrdí, že počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický.
Na Slovensko by mali prísť lekári špecialisti na JIS-ky a oddelenia ARO. Malo by ísť zatiaľ o 10 lekárov a 25 sestier. Pomoc prisľúbilo Rakúsko.
Krematóriá nestíhajú spopolňovať obete COVID-19, situáciu chcú riešiť s krízovým štábom
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) 16. februára po zasadnutí pandemickej komisie hovoril o chybe, keď sa neprijal pred Vianocami tvrdší lockdown, kedy sa „nám snehová guľa rozbehla a súčasná situácia je dôsledkom tohto rozhodnutia“.
Portál Webnoviny.sk v súvislosti s vážnou pandemickou situáciou oslovil predstaviteľov parlamentných strán s otázkami:
- Ak by ste boli sami vo vláde, aké opatrenia by ste prijali v boji proti pandémii?
- Je už čas odstaviť aj prevádzky fabrík, ak sa má obmedziť šírenie koronavírusu?
Peter Kremský, (OĽaNO) poslanec, šéf hospodárskeho výboru parlamentu
1. Hypotetická otázka, ale zrejme by sme skôr pristúpili k zatvoreniu nákupných centier, lyžiarskych stredísk, škôl, atď. Táto snaha sa často stretáva s veľkým odporom koaličných partnerov.
2. Určite nie, priemysel je nosným pilierom ekonomiky Slovenska. Jeho zastavenie by spôsobilo obrovské finančné problémy, výpadok miezd, odvodov, daní, obrovský deficit štátneho rozpočtu. V neposlednom rade by bola ohrozená aj povesť Slovenska ako priemyselnej a investičnej destinácie, čo by viedlo k rastu nezamestnanosti a poklesu miezd a životnej úrovne občanov.
Naopak, snažíme sa fabriky chrániť, umožňovať im pravidelné testovanie. Úspech tejto stratégie potvrdzuje aj fakt, že vo väčších továrňach doteraz nevypuklo výraznejšie masové šírenie COVIDu, ktoré by si vyžiadalo zastavenie výroby a karanténu vo fabrike. Objavilo sa to len v niekoľkých menších závodoch na jar, čo sa podarilo zvládnuť. Ochrana zdravia v priemysle, logistike a službách patrí k najdôležitejším úlohám vlády, pričom obmedzenie prevádzky sa obmedzuje na odvetvia, ktoré nie sú nevyhnutné pre zabezpečenie základných potrieb obyvateľstva.
Igor Kašper, (Sme rodina) poslanec, člen predsedníctva hnutia
1. V tejto chvíli je o to viac dôležitejšie riadiť sa už osvedčenými metódami, ktoré aplikujú aj ostatné krajiny.
2. O prípadnom zatváraní fabrík by mala rozhodovať komisia zložená z epidemiológov v súčinnosti s odborníkmi z oblasti ekonómie a hospodárstva. Vzhľadom na súčasný stav si to však pravdepodobne nemôžeme dovoliť.
Marián Viskupič (SaS) poslanec, šéf finančného výboru parlamentu
1. Snažili by sme sa byť menej výnimoční vo vlastných riešeniach, viac by sme prenášali funkčné riešenia z iných krajín na Slovensko. Počúvali by sme viac odborníkov z rôznych oblastí, aby sme mali čo najkomplexnejší prehľad situácie. Aj počas pandémie je potrebné používať princíp hodnota za peniaze tak, aby dostupné konečné množstvo financií prinieslo najvyšší možný efekt a zachránilo čo najviac životov.
Viac by sme sa spoliehali na osobnú zodpovednosť každého človeka za svoje vlastné zdravie. Ak človek chráni seba, zároveň chráni aj ostatných. Úmerne tomu by sme znížili množstvo zákazov na zmysluplné minimum, používali čo najviac regionálny prístup, ale zároveň viac trvali na dodržiavaní zmysluplných opatrení.
Opustili by sme koncept plošného testovania, nahradili ho dostupnosťou bezplatného testovania a robili všetko pre efektívne trasovanie kontaktov. Používali by sme celý arzenál dostupných prostriedkov pre prevenciu i na zvládnutie začínajúceho ochorenia – popri dôslednej karanténe sú veľmi dôležité prípravky podporujúce imunitu, vitamíny a aj psychická pohoda. Kľúčová úloha štátu v aktuálnej situácii je maximálna ľudská i materiálna podpora nemocníc a tiež zabezpečenie očkovania.
V neposlednom rade v krízovej situácii je kľúčová pravdivá a pozitívna komunikácia. Bez podpory občanov sa akákoľvek krízová situácia zvláda oveľa ťažšie.
2. Práve fungujúci slovenský priemysel drží slovenskú ekonomiku a slovenské verejné financie nad vodou. Koronakríza má totiž nie len zdravotný, ale aj ekonomický a finančný rozmer. Ľudské životy sú pochopiteľne najvyššia a najcennejšia hodnota. Avšak na to, aby fungovalo zdravotníctvo a bolo možné zachraňovať životy, sú potrebné financie a aj fungujúca ekonomika.
Dovolím si príklad. Nemocnice potrebujú fungujúci prívod elektriny, vody, tepla, či momentálne život zachraňujúceho kyslíka a iných potrebných komodít. Všetky potrebné komodity musí niekto vyrobiť a zabezpečiť logistický proces dodávky do nemocnice. Zdravotníci sa potrebujú dopraviť do práce – potrebná je funkčná cestná infraštruktúra, MHD, servisy a pod. V nemocniciach musia byť zabezpečené aj potraviny a strava pre všetkých. Pôdohospodári musia dopestovať, potravinári vyrobiť, plus zasa celá logistika.
Spomenul som len čriepok z miliónov vzájomných funkčných väzieb v ekonomike. Čo z toho je možné odstaviť? Dnešná ekonomika je tak prepojená a na sebe vzájomne závislá, že odstavenie jedného článku spôsobí nečakané množstvo následných problémov, ktoré môžu mať dosah na zdravie a životy ľudí.
Preto aj v náročnej pandemickej situácii je najdôležitejšie zachovať čo najvyššiu funkčnosť celej ekonomiky, nie len kritickej infraštruktúry. Treba si uvedomiť, že fungujúce fabriky znamenajú zamestnaných ľudí a vyplatené mzdy. Vyplatené mzdy znamenajú funkčnú domácu spotrebu, ktorá dáva prácu ďalším ľuďom a zabezpečuje znesiteľnú sociálnu situáciu našich občanov.
Aj keď sa o tom málo hovorí, práve doterajšie zachovanie chodu veľkej časti ekonomiky, je najväčším slovenským víťazstvom v aktuálnej koronakríze. Toto považujem za výsledok kvalitnej práce ministra hospodárstva, celej SaS i koalície.
Takže práve naopak, musíme vyvinúť maximálne úsilie na zachovanie prevádzky ekonomiky. Veľa podnikov potvrdzuje, že situácii čelia s vypätím všetkých síl, ale všetkým nám ukazujú, že situáciu je možné zvládnuť.
Zároveň musíme čím skôr nájsť spôsob postupného bezpečného otvorenia tých sektorov, ktoré sú zatvorené a jednoznačne najviac trpia – gastroprevádzky, obchody, služby, turizmus a kultúra. Existujúce programy pomoci v týchto sektoroch musíme zrýchliť a zväčšiť rozsah poskytovanej pomoci. Tieto sektory totiž zamestnávajú veľké množstvo ľudí a Slovensko ich potrebuje funkčné.
Veronika Remišová (Za ľudí), vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie
1. Musíme sa vrátiť k osvedčeným nástrojom, ktoré fungujú, aj keď ide o nudnú každodennú prácu, a nie o veľkolepé projekty. PCR testovanie na úrovni až 20 000 testov denne, čo strana Za ľudí žiadala už od septembra. Poctivé a profesionálne trasovanie kontaktov, aj za pomoci call centier s množstvom ľudí. Prísna kontrola karantény. A, samozrejme, zamerať sa na očkovanie, aby sme v čo najkratšom čase zaočkovali čo najväčší počet ľudí. V tejto veci treba ministra zdravotníctva pochváliť, pretože za posledný týždeň sme tretia najlepšia krajina z EÚ v rýchlosti očkovania.
2. Neviem si predstaviť, že by bola vypnutá celá ekonomika, keď už teraz sú ekonomické škody veľké. Ak zavrieme ekonomiku, tak zničíme krajinu. Mnohí malí podnikatelia a živnostníci už teraz doslova nemajú čo do úst.
Peter Pellegrini (Hlas-SD) poslanec
1. Ide o hypotetické otázky, ale keby vládol Hlas, Slovensko by sa nikdy nedostalo do situácie, v akej je dnes. Hlas by totiž načúval názorom odborníkov a netrval by na nezmyselných plošných testovaniach, ktorým verí už iba premiér Matovič.
2. Otázka je na odborníkov. Každopádne, ak by vládol Hlas a museli by sme zatvoriť fabriky, tak na základe odporúčania odborníkov postaveného na jasných dátach. Dostali by kompenzácie, ktoré by všetkým podnikateľom vykryli náklady.
Robert Fico (Smer-SD) poslanec
1. Strana Smer-SD ponúka konštruktívny plán pre zlepšenie situácie na Slovensku. Neschopnosť riadiť tento štát, chaos a boj vo vnútri koalície, je to, čo najviac charakterizuje vládu Igora Matoviča. Slovensko je, žiaľ, v rozklade, padá úroveň demokracie a vláda totálne zlyháva. Ľudia si po desiatich mesiacoch vlády Matoviča želajú iný spôsob riadenia štátu. Ten sa dá dosiahnuť len prostredníctvom referenda.
Plánom je moratórium na koaličné politické vyjadrenia – vláda musí byť jednotná, ak má byť rešpektovaná občanmi. Koniec vyhrážkam samosprávam – mestám a obciam patrí obrovská vďaka, ale hlavne kľúčové miesto pri stole pri riešení pandémie. Efektívna pomoc – vláda sa rozhodla astronomicky navýšiť štátny dlh, ale na boj s pandémiou išlo z 12 miliárd minulý rok sotva 10 percent. Slovensko má dosť financií na plnohodnotné odškodnenie zamestnávateľov a živnostníkov.
Núdzový stav nemá svoje opodstatnenie – 24. februára navrhujeme zrušiť núdzový stav, skončiť s celoplošným testovaním a namiesto antigénových testov investovať čo najviac do PCR testov.
Plán obnovy a odolnosti je dôležitý nástroj na zlepšenie ekonomickej situácie Slovenska. Ešte stále je časť zísť z cesty rozdeľovania finančných prostriedkov podľa politických percent, namiesto reálnych potrieb obyvateľstva. Chce to len schopného lídra a okrúhly stôl so všetkými relevantnými zástupcami miest a obcí ako aj tripartity. Po pol roku všeobecných fráz o galaktických reformách je už naozaj časť prísť s konkrétnymi projektami, ktoré pomôžu nášmu priemyslu a vyvedú Slovensko z ekonomickej krízy.