Nešlo o voľnočasovú aktivitu ústavných činiteľov, vysvetľuje ministerstvo let špeciálom na ME vo futbale 2024

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Danko, Eštok
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok a predseda SNS Andrej Danko leteli na futbal do Nemecka. Foto: SITA/AP, SITA/Milan Illík, SITA/Viktor Zamborský – koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Politickí predstavitelia leteli na ME vo futbale 2024 v Nemecku na základe oficiálneho pozvania, nešlo o voľnočasovú aktivitu ústavných činiteľov. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na medializované informácie o leteckej ceste štátnych predstaviteľov do dejiska konania futbalového šampionátu.

Je to bežné i vo svete

MV SR informovalo, že predstaviteľov vládneho kabinetu i parlamentu oficiálne pozvali zo Slovenského futbalového zväzu aj Únie európskych futbalových zväzov (UEFA). Podľa rezortu je to v prípade takýchto významných športových podujatí na podporu národného družstva bežné i vo svete.

MV SR doplnilo, že vo vládnom špeciáli cestovali aj zástupcovia policajných zložiek, ktorí sa podieľajú na bezpečnostných opatreniach spolu s nemeckými bezpečnostnými orgánmi. „Na palube spolu s nimi leteli dvaja podpredsedovia NR SR, traja ministri, dvaja štátni tajomníci a asi 20 zástupcov z viacerých ministerstiev,“ informovalo ministerstvo.

Situácia s Kiskom je neporovnateľná

Rezort vnútra ďalej uviedol, že v rámci cesty sa zúčastnení stretli aj s predstaviteľmi belgickej vlády, a tiež primátorom Frankfurtu nad Mohanom. Zdôraznil, že toto rozhodnutie hromadne letieť do Frankfurtu bolo výsledkom dôkladného bezpečnostného a ekonomického posúdenia.

Náklady naň by sa mali pomerne rozpočítať medzi päť rezortov. „Tento druh dopravy je v našich podmienkach úplne bežný. Aj v minulosti pravidelne štátni predstavitelia za každej vlády opakovane využívali služby Leteckého útvaru MV SR na účasť na reprezentačných udalostiach, ako sú olympijské hry, majstrovstvá sveta a podobne, s čím ráta aj štátny rozpočet,“ argumentuje ďalej ministerstvo.

Podotklo, že situácia je neporovnateľná napríklad so súkromnými letmi exprezidenta Andreja Kisku, ktorý pravidelne cestoval vládnym špeciálom za rodinou do Popradu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaErik TomášMatúš Šutaj EštokPeter Žiga
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieLetecký útvar Ministerstva vnútra SRMV Ministerstvo vnútra SRSFZ Slovenský futbalový zväzSNS Slovenská národná stranaUEFA Európska futbalová únia