Zotrvanie Martina Glváča na stoličke podpredsedu Národnej rady SR je výsmechom pre parlamentnú demokraciu na Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok. Glváčovo ponechanie na straníckych pozíciách zasa považuje za výsmech voličom strany Smer-SD.
Odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu je preto podľa politológa v aktuálnej situácii to najlepšie, čo môže Glváč urobiť, aby ešte mal šancu odísť s akou-takou tvárou.
Podpora Glváča v Smere slabne
Premiér Peter Pellegrini by k tomu mal podľa politológa zaujať z pozície podpredsedu strany Smer-SD jednoznačný postoj, aj keď v tejto veci považuje za rozhodujúci postoj predsedu strany Roberta Fica.
Glváč bude čeliť odvolávaniu, opozícia vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu
„Pri pohľade na obdobné situácie v minulosti sa dá predpokladať, že práve odstúpenie pána Glváča bude postup, na ktorom sa stranícke vedenie s pánom Glváčom nakoniec dohodnú. Koniec koncov jeho podpora v samotnej strane už nie je taká silná. V plnom prúde je vnútrostranícky boj o miesto na straníckej kandidátke a smerom k voličom pán Glváč nie je taká výrazná osoba, ktorá by na seba viazala nejakú významnú voličskú podporu,“ priblížil Eštok.
Údajná komunikácia s Kočnerom
Týmto postupom sa zároveň Smer-SD podľa Eštoka dokáže vyhnúť situácii, v ktorej by opozícia získala dostatok podpisov na jeho odvolávanie (opozícia v piatok oznámila, že už potrebný počet podpisov vyzbierala, pozn. SITA).
Politológ zdôrazňuje, že hlasy v samotnej strane Smer-SD čoraz častejšie vyjadrujú nespokojnosť so štýlom politiky, ktorú údajná komunikácia rôznych osôb s Marianom Kočnerom popisuje.
„Proti pánovi Glváčovi sa objavujú aj kritické postoje jeho spolustranníkov, ktorí sa ešte nedávno k tejto veci nevyjadrovali. A nejde len o zákulisné vyjadrenia, ale aj o verejné vyhlásenia jeho kolegov. Už to je výrazný posun od iných podobných káuz,“ dodal Eštok.