BANSKÁ BYSTRICA 5. novembra (WEBNOVINY) – Na podporu podnikateľov v poľnohospodárskej prvovýrobe vyčlení štát na budúci rok 17 miliónov eur.
Z toho 10 miliónov je viazaných na takzvanú červenú naftu (cenovo zvýhodnenú, pozn. SITA). Uviedol to na brífingu po pondelkovom Krajskom informačnom dni pre podnikateľov v poľnohospodárskej prvovýrobe Banskobystrického a Žilinského kraja minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. Ako dodal, na priamu štátnu pomoc formou dotácií pôjde zhruba sedem miliónov eur rovnako ako v tomto roku.
Poľnohospodárskym prvovýrobcom by podľa ministra pomohlo, keby si zriadili odbytové družstvá, ktoré im zabezpečia oveľa lepšiu vyjednávaciu možnosť voči spracovateľom aj obchodným reťazcom. Keď sa totiž snažia uzatvárať dohody individuálne, sú v nevýhodnej pozícii a spracovatelia a obchodníci sa s nimi „pohrávajú“.
Koľko na podporu poľnohospodárstva vyčlení Európska únia pre nasledujúce programovacie obdobie, teda roky 2014 až 2020 zatiaľ nie je známe.
Podľa štátnej tajomníčky ministerstva pôdohospodárstva Magdalény Lacko-Bartošovej sa v súčasnosti v spojitosti s krízou diskutuje o znížení predpokladaného rozpočtu pre všetky fondy. „Pevne dúfame, že redukcia vo fondoch pre poľnohospodárov nebude taká výrazná, ako sa predpokladá v iných fondoch,“ uviedla Lacko-Bartošová s tým, že je v tom konsenzus starých aj nových členských krajín Európskej únie.
Problémom slovenských poľnohospodárov pri čerpaní podpory z Európskej únie je podľa štátnej tajomníčky prílišná sústredenosť na prvý pilier, čo sú priame platby.
„Samozrejme, že čerpajú finančné prostriedky aj z druhého piliera (z Programu rozvoja vidieka, pozn. SITA). Ale tu by bolo v budúcnosti veľmi dôležité, keby skutočne finančné prostriedky boli naozaj cielené na zvýšenie konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov a nie na také aktivity, ako sa stali v minulosti, že síce čerpali finančné prostriedky z druhého piliera a potom stavby zostali opustené,“ dodala štátna tajomníčka Lacko-Bartošová.