Šírenie dezinformácií ohrozuje demokraciu. V stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal Tlačový odbor ministerstva zahraničia, to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) František Ružička.
„Digitalizácia a prístup k širokému spektru informácií vytvárajú obrovské možnosti pre ľudí zaujímať sa aktívne o veci verejné. Aj preto Slovensko uvítalo spoločnú iniciatívu Veľkej Británie a Kanady, cielenú na proaktívnu diskusiu o postavení a slobode novinárov,“ konštatoval Ružička na Globálnej konferencii pre slobodu médií, ktorá sa konala vo štvrtok v Londýne.
Ohrozovanie novinárov
Ako ďalej uviedol, kvalita našej demokracie závisí na kvalite informácie a na existencii nezávislých a profesionálnych médií.
Len kompromisné riešenia dokážu podľa Ružičku prekonať výzvy, ktorým čelí Európska únia
„Preto sú médiá strážnym psom demokracie. Sme totiž svedkami ohrozovania novinárov v Európe a kdekoľvek inde vo svete. Šokovala nás vražda slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu diplomacie s tým, že proti takýmto činom treba aktívne konať, aby sme zaistili bezpečnosť pre novinárov.
„Vrahovia a zadávatelia vrážd nemôžu zostať nepotrestaní,“ objasnil Ružička.
Šírenie dezinformácií
Zároveň poukázal na fakt, že okrem bezpečnosti profesionálnych médií predstavuje hrozbu pre demokraciu aj šírenie dezinformácií.
„Musíme hľadať všetky cesty, ako bojovať proti šíreniu konšpirácií z pofidérnych internetových zdrojov, ktoré prostredníctvom sociálnych sietí šíria polopravdy, lži, xenofóbiu a tým ohrozujú našu demokraciu,“ vysvetlil štátny tajomník. Dodal, že aj preto chce byť Slovensko v týchto témach aktívne aj na pôde Európskej únie.
Organizačné líderstvo Veľkej Británie v agende preberá na budúci rok Kanada, ktorá ďalšiu konferenciu tohto druhu plánuje zorganizovať na americkom kontinente.