Poľsko obnoví ťažbu dreva v Bielovežskom národnom parku. Tamojší predstavitelia argumentujú tým, že takýto krok je nevyhnutný pre uvoľnenie ciest a ochranu stromov pred napadnutím podkôrnym hmyzom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Spor medzi EÚ a Poľskom
Les na severovýchode krajiny, v poľsko-bieloruskom pohraničí, ktorý sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO, bol už v rokoch 2016 až 2018 predmetom sporu medzi Európskou úniou a Poľskom. Ťažbu pozastavili v roku 2018 po tom, ako Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko porušilo právne predpisy únie výrubom stromov starších ako 100 rokov.
Poľská vláda predtým povolila výrub v Bielovežskom pralese v roku 2016, pričom to zdôvodnila bojom proti lykožrútom. Ekológovia aj Európska únia však tvrdili, že výrub je príliš veľký a ohrozuje existenciu pralesa s jeho jedinečnou flórou a faunou. Bielovežský prales je najväčším a najstarším pralesom v Európe a od roku 1979 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Výrub nezasiahne najstaršie časti
Námestník ministra životného prostredia Edward Siarka na tlačovej konferencii v Bialowieži uviedol, že podpísanie dokumentov umožňujúcich väčšiu ťažbu dreva nebolo v rozpore s rozhodnutím súdu. Uviedol, že s výrubom začnú až po skončení obdobia rozmnožovania divých vtákov a nezasiahne do častí lesa starších ako storočie.