Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, zabezpečí prepravu pomoci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Tusk
Poľský premiér Donald Tusk. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľsko začleňuje hraničné priechody s Ukrajinou na zoznam kritickej infraštruktúry, aby zabezpečilo prepravu vojenskej a humanitárnej pomoci na ukrajinské územie bez akéhokoľvek zdržiavania. Oznámil to vo štvrtok poľský premiér Donald Tusk.

Osud Ukrajiny visí na vlásku

Predseda poľskej vlády to povedal po protestoch poľských farmárov, ktoré sprevádzala blokáda hraníc a vysypanie ukrajinského obilia z nákladných vlakov na poľskom hraničnom priechode.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Osud Ukrajiny visí na vlásku a nemusím nikoho presviedčať, že to znamená, že na vlásku visí aj náš osud,“ povedal Tusk. Zároveň oznámil, že hraničné priechody a úseky ciest a železničných tratí budú teraz pridané do zoznamu kritickej infraštruktúry, aby sa zabezpečila „stopercentná záruka, že vojenská a humanitárna pomoc sa dostane na ukrajinskú stranu bez akéhokoľvek meškania„.

Protiukrajinské heslá a transparenty

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že ho znepokojili protiukrajinské heslá a transparenty vychvaľujúce ruského vodcu Vladimira Putina počas nedávnych farmárskych protestov.

Na jednom traktore na tohtotýždňovom proteste v Sliezsku na juhu Poľska sa objavila sovietska vlajka a transparent s nápisom: „Putin, urob poriadok s Ukrajinou, Bruselom a našimi vládcami„.

Akýkoľvek takýto útok vo verejnom priestore alebo podpora Putinovho naratívu sú vlastizradou a dúfam, že demonštranti aj všetky služby z toho vyvodia správne dôsledky,“ povedal Tusk. „V žiadnom prípade to nebudeme tolerovať,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskVladimir Putin