Beh na dlhú trať s prekážkami
„Investorovým zámerom v roku 2004 bola podobná bytová výstavba, akú realizoval v Rakúsku,“ spomína si na začiatky projektu Karolina Bittererová, konateľka investičnej spoločnosti Team Nový Dom, s. r. o. Pôvodný projekt podľa jej slov obsahoval 23-podlažný internát a 15-podlažný bytový dom na dvojpodlažnej podnoži s funkciou veľkej nákupnej pasáže a zázemia pre byty aj internát. „Mal tu byť bazén, športoviská, reštaurácie, kaviarne a podobne,“ hovorí konateľka. Dnes je však všetko inak a projekt za sedem rokov prekonal dlhú a pomerne zložitú cestu plnú zmien.
Odznova a nanovo
„Po nadobudnutí účinnosti Územného plánu Bratislavy v septembri 2007 sme z pôvodných 23 a 15 podlaží skočili na 7, s indexom zastavanosti 0,34. V roku 2008, po štyroch rokoch, sme tu mali úplne nový projekt, s ktorým sme, samozrejme, museli absolvovať nové územné konanie,“ hovorí konateľka spoločnosti Team Nový Dom. Autorom tohto nového projektu boli opäť architekti z ateliéru Machanec & Partner, rakúskej architektonickej kancelárie, ktorí si k projektu prizvali mladých slovenských architektov Jaroslava Tkáča a Rudolfa Benčeka. V roku 2009 projekt získal územné rozhodnutie a v roku 2010 aj stavebné povolenie pre podzemnú aj nadzemnú časť a v októbri 2010 sa konečne začala výstavba.
V jednoduchosti je krása
Dalo by sa povedať, že práve týmto heslom sa riadili architekti pri navrhovaní fasád troch častí, ktoré nakoniec vytvoria projekt. „Ide o tri biele časti, dve budovy sú uličné, jedna sa nachádza vo vnútrobloku,“ opisuje architekt Rudolf Benček rezidenčný projekt Nová Mýtna. Fasády sú omietnuté na bielo a do ulíc takmer sparťanské – balkóny prerušujúce jednoduchosť sú orientované len do dvora. Je to logické, keďže obe ulice lemujúce pozemok sú rušné. Do ulice sú preto orientované len terasy na najvyšších poschodiach, kam ruch nedosiahne.
Celý článok si môžete prečítať tu.