PCHJONGJANG 7. júla (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v sobotu, už po niekoľkýkrát v priebehu posledných mesiacov, zmenila tón vyjadrení voči Spojeným štátom a radostné nadšenie severokórejských oficiálnych médií z novonadobudnutého partnerstva so Spojenými štátmi vystriedali opäť negatívne až útočné slová na adresu USA.
Nové požiadavky Američanov
Hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktorého tamojšie médiá nemenovali, označil práve skončenú návštevu šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea za „poľutovaniahodnú“.
Severná Kórea by sa mala vzdať jadrového programu, podľa USA chcú zatajiť skutočný počet zbraní
Pompeo bol v KĽDR dva dni a na záver svojej návštevy hovoril naopak o tom, že bola produktívna a počas svojich rokovaní so severokórejskými predstaviteľmi sa podarilo dosiahnuť veľký pokrok.
Pchjongjang sa naopak sťažuje, že Američania údajne vzniesli na rokovaniach nové požiadavky týkajúce sa denuklearizácie KĽDR. Tú pritom Severná Kórea na júnovom summite so Spojenými štátmi prisľúbila.
Dohoda neobsahuje záväzky
Analytici už vtedy upozorňovali, že dohoda medzi USA a KĽDR neobsahuje žiadne konkrétne záväzky a Severná Kórea ju môže kedykoľvek potopiť.
Japonsko nedôveruje Severnej Kórei, bude kontrolovať jej kroky a posilní vojenskú alianciu s USA
„Spojené štáty zradili ducha summitu (medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom – pozn. SITA) tým, že vzniesli jednostranné požiadavky vo veci denuklearizácie,“ uvádza sa v stanovisku severokórejského rezortu diplomacie.
Výsledok rokovaní s Pompeom je podľa ministerstva „veľmi znepokojujúci“ a celé rokovania medzi KĽDR a USA sa tým „dostávajú do nebezpečnej fázy“, vyhlásil hovorca ministerstva. „Môže to ohroziť naše odhodlanie k denuklearizácii, ktoré bolo doteraz pevné,“ dodal hovorca.