KYJEV 14. septembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil ukrajinských oligarchov za vážnu hrozbu pre krajinu. V rozhovore pre britský denník Independent ďalej poznamenal, že trvá na tom, aby vláda podnikla zásadné a aktívne opatrenia na obmedzenie kontroly trhu oligarchami.
Independent však pripomenul, že aj samotný Porošenko, ktorý stále kontroluje cukrovinkársku firmu Rošen, bol nedávno terčom ostrej kritiky za neochotu zverejniť svoje príjmy. Denník upozornil, že obmedzenie vplyvu oligarchov bolo jedným zo sľubov, ktoré Porošenko dal svojim voličom v predvolebnej kampani.
V tejto súvislosti sa Porošenko vyjadril aj k dohadom o povolaní gubernátora Odeskej oblasti Michaila Saakašviliho za premiéra. Na otázku, či by si ho vedel predstaviť ako premiéra, Porošenko uviedol: „Áno, bol by to skvelý premiér. (Ale) Gruzínska“.
Saakašvili je veľkým kritikom pomerov na Ukrajine; tvrdí, že malá skupina oligarchov tam „vlastní a riadi tieňovú vládu“. Okrem toho vyhlásil, že vláda Arsenija Jaceňuka sa pokúša „obísť reformy“ a „koná v záujme oligarchov“.
Hovoriť o zastavení bojov je priskoro
Porošenko v rozhovore pre britský denník odmietol komentovať tieto vyhlásenia, ale dodal, že Saakašvili má naďalej jeho podporu. V interview sa Porošenko vyjadril aj k situácii na východe Ukrajiny, keď vyhlásil, že bez ohľadu na pokračujúce dodržiavanie prímeria je „hovoriť o zastavení bojových operácií v regióne zatiaľ ešte skoro“.
„Toto nie je koniec vojny, ide skôr o zmenu taktiky,“ vyhlásil ukrajinský prezident. Dodal, že „my vieme, kde Rusi a ich spojenci ešte stále skrývajú svoje zbrane, tanky a delostrelectvo“. Uviedol, že zatiaľ sa ani nedá odhadnúť, ako dlho by súčasné prímerie mohlo trvať. Na prímerí sa strany konfliktu dohodli 26. augusta na zasadnutí kontaktnej skupiny v Minsku. Tento režim platí od 1. septembra.
Porošenko uviedol, že Ukrajina je pripravená spolupracovať so západnými krajinami a poskytnúť medzinárodným pozorovateľom neobmedzený prístup na územia zasiahnuté konfliktom. Spresnil, že ukrajinské vedenie všetky tieto kroky podniká v záujme realizácie minských mierových protokolov. Tvrdil, že kým Ukrajina jednotlivé body postupne plní, „Rusko s tým ešte len začína“.
Merkelová a Hollande budú s Putinom rokovať o Ukrajine
Prímerie na Ukrajine sa teraz viac dodržiava, tvrdí šéf NATO
Porošenko hájil Sencova
Upozornil tiež, že v prípade, že sa stranám konfliktu nepodarí splniť jednotlivé body mierovej zmluvy, ohrozí to celý plán, a to „so všetkými z toho vyplývajúcimi následkami vo vzťahu k Rusku“. Porošenko varoval, že bez následkov nezostanú ani voľby, ktoré na október a november vypísali v oboch samozvaných subjektoch vyhlásených na území Donbasu – Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike.
Za kľúčovú požiadavku Ukrajiny voči Rusku označil aj prepustenie 11 ukrajinských občanov zadržiavaných v ruských väzniciach. Porošenko sa osobitne vyjadril k prípadu režiséra Olega Sencova, ktorého nedávno v Rusku odsúdili na 23 rokov väzenia za teroristické aktivity. Ukrajinský prezident označil proces so Sencovom za pochybný a vyhlásil, že jeho jedinými zločinmi je to, že „je Ukrajinec“ a „je na to hrdý“.
Porošenko súčasne nepotvrdil správy o ponuke vymeniť Sencova za dvoch ruských dôstojníkov zajatých v júli neďaleko Luhanska. Na margo údajne srdečnejších vzťahov s ruským vedením Porošenko v rozhovore pre britský denník vyhlásil, že o zlepšení osobných vzťahov medzi lídrami Ruska a Ukrajiny nemôže byť ani reči. „Priateľské vzťahy nebudú, kým ukrajinských civilistov a vojakov zabíjajú ruské zbrane,“ vyhlásil.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.