SAN JUAN 12. júna (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Portorika sa v nedeľnom referende vyslovili za pripojenia karibského ostrova k Spojeným štátom americkým ako 51. štátu federácie. Hlasovanie ale nie je právne záväzné, nakoľko o zmene politického usporiadania môže rozhodnúť iba federálny Kongres vo Washingtone.
Legitimitu referenda spochybňuje aj nízka účasť voličov. Bývalá španielska kolónia má v súčasnosti štatút nezačleneného územia. Znamená to, že obyvatelia Portorika nemôžu hlasovať v amerických prezidentských voľbách a v Kongrese majú iba jedného zástupcu s obmedzenými právomocami.
Kongres možno výsledky neuzná
Guvernér Portorika Ricardo Rossello po zverejnení výsledkov referenda oznámil, že urýchlene vymenuje komisiu, ktorá bude s Kongresom rokovať o vstupe ostrova do štátneho zväzku s USA. „Spojené štáty americké musia rešpektovať vôľu ľudu,“ povedal Rosselo pred niekoľkými stovkami priaznivcov.
Experti však varujú, že je veľmi nepravdepodobné, aby Kongres kontrolovaný republikánmi uznal výsledky nedeľného referenda, aj vzhľadom na to, že Portoričania zvyčajne podporujú demokratov, upozorňuje agentúra AP.
Účasť dosiahla iba 23 percent
Za pripojenia k USA hlasovalo v nedeľu viac ako pol milióna ľudí. Účasť na referende však dosiahla iba 23%, keď nezávislosť ostrova podporilo takmer 7 800 voličov a v prospech zachovania súčasného stavu sa vyslovilo vyše 6 800 ľudí. Zo všetkých volieb, ktoré sa na ostrove uskutočnili od roku 1967, bola účasť na nedeľnom referende najnižšia.
Aj medzi voličmi, ktorí podporujú pripojenie k USA, bol záujem slabší ako v poslednom obdobnom referende v roku 2012, uviedol pre agentúru AP Carlos Vargas Ramos, profesor portorických štúdií na Hunter College v New York. Na bojkot hlasovania vyzývali tri politické strany vrátane hlavnej opozičnej, podľa ktorých referendum skončilo krachom.
Výsledky referenda odmietol aj bývalý guvernér Portorika Alejandro Garcia Padilla. „Každý, kto tvrdí, že štátnosť triumfovala, je intelektuálne nepoctivý… bojkot porazil štátnosť,“ povedal Padilla.