- aktualizované v utorok 25. februára, 18:32
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v utorok odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor. Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného orgánu. Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Ondrej Dostál nepochodil s procedurálnym návrhom, aby parlament prerušil rokovanie o tomto dohovore do 13. marca 2020.
Keďže parlament nebol ani v utorok uznášaniaschopný pri novele zákona, ktorej cieľom je zrušiť diaľničné známky pre autá do 3,5 tony, predseda NR SR Andrej Danko prerušil rokovanie pléna do stredy do 11:00.
Zavedenie trinástych dôchodkov pre penzistov však dostalo od poslancov zelenú. Za návrh hlasovalo 88 poslancov, proti nebol žiadny poslanec, ani sa žiadny zákonodarca nezdržal hlasovania. Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer-SD, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina.
Vianočný príspevok bude nahradený
Od novembra tohto roka sa tak na Slovensku zavedie trinásty dôchodok pre všetkých penzistov. Ten nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.
„Prijali sme historické rozhodnutie na posilnenie sociálneho štátu,“ povedal na tlačovej besede po hlasovaní predseda Smeru-SD Robert Fico.
Trináste dôchodky: O koľko si prilepšia slovenskí penzisti?
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poďakoval poslancom, ktorí trináste dôchodky podporili, za to, že uprednostnili sociálnu spravodlivosť pred politikárčením.
„Zajtra ešte skúsime doriešiť prídavky,“ povedal predseda SNS Andrej Danko. Podľa Fica je ešte „aká-taká vôľa sa vrátiť k téme rodinných prídavkov“. Potvrdil, že parlament by už nemal rokovať vo štvrtok a piatok.
K prídavku na dieťa sa nedostali
Pôvodne sa mali trináste penzie vyplácať každoročne v decembri, podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu však dôchodcovia budú dostávať túto dávku už v novembri
Poslanci neschválili ani na ďalší pokus návrh vlády na skrátené konanie o zrušení diaľničných známok. Pri hlasovaní o tomto bode v utorok neboli totiž opäť uznášaniaschopní, prezentovalo sa iba 74 poslancov namiesto potrebných 76.
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vzápätí oznámil, že chce rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim o možnosti stiahnutia tohto návrhu z rokovania mimoriadnej schôdze.
„Nie je vôľa tento zákon prerokovať, nie je národná rada uznášaniaschopná. Nemôžem pristúpiť ani k rokovaniu o prídavku na dieťa,“ povedal Danko. Následne prerušil mimoriadnu schôdzu parlamentu do stredy do 11:00, keď majú poslanci hlasovať.
Deti by nemali byť zdroj peňazí
Andrej Danko informoval, že schôdza parlamentu nebude pokračovať počas volebného moratória. Mala by skončiť v utorok alebo najneskôr v stredu 26. februára. „Nebudem narúšať priebeh moratória,“ vyhlásil Danko. Volebné moratórium pred parlamentnými voľbami začne od štvrtka 27. februára.
V parlamente pokračovala mimoriadna schôdza, hlasovanie presunuli na utorok (video)
Za hlavné priority schôdze označil šéf parlamentu prijatie trinástych dôchodkov pre penzistov a Istanbulský dohovor. O trinástych dôchodkoch snemovňa rokovala v zrýchlenom konaní.
V sále pribudli rečnícke pulty, poslanci z PS/Spolu ukončili blokádu a schôdza pokračovala (naživo)
Danko zároveň naznačil otáznosť prijatia zákona o zvýšení rodinných prídavkov na deti a zákona o zrušení diaľničnej známky pre autá do 3,5 tony. Podotkol, že v otázke známok začal celospoločenskú diskusiu. V súvislosti s prídavkami uviedol, že deti by nemali byť zdroj peňazí. Dankovi, ako poznamenal, sa páči model maďarského premiéra Viktora Orbána, že ak žena pracuje a má tri a viac detí, môže si uplatniť daňovú úľavu.
„Uvidíme, či sa podarí dostať sa aj k rodinným prídavkom, pretože sú to spojené nádoby,“ podotkol Danko s tým, že „budeme múdrejší“ o 17:00, kedy má parlament hlasovať.
Naživo z Národnej rady SR
Rozprava k Istanbulskému dohovoru
Parlament v utorok dopoludnia pokračoval v rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor. Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.
V diskusii nezaradený poslanec Richard Vašečka odmietol, že Istanbulský dohovor bude témou bez ohľadu na to, ako a vyjadrí Slovenská republika. „Zbláznili sme sa! To znamená, že vy tvrdíte, že je úplne fuk, ako sa k tomu vyjadrí Národná rada SR. Prestaňme kecať a začnime sa venovať ohrozeným ženám, deťom, starším, slabším, skutočným problémom ľudí,“ vyhlásil Vašečka.
Nezaradený poslanec Martin Poliačik z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu označil Vašečku za dôstojného nástupcu bratov Kuffovcov, Jána Slotu a Andreja Danka. „Upozorňujem na to, že s takýmito postojmi, s takouto rétorikou budeš prvým človekom, ktorého lojalita k akejkoľvek normálnosti a zmene sa bude testovať 1. marca. Sadol si na lep, pretože rozprávaš bludy, klamstvá a nepravdy,“ vyhlásil Poliačik.
Zdôraznil, že Istanbulský dohovor vychádza z Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorého dodržiavanie kontroluje Rada Európy. Podľa Poliačika priznávanie sa k dohovorom znamená, že sa Slovensko zaradilo k najcivilizovanejším krajinám planéty, ktoré si ctia ľudské práva. „V momente, keď sa voči nim ideme ohradzovať, hovoríme, že my ľudským právam rozumieme lepšie,“ dodal.
„Strašenie bubákmi“ podľa Dostála
Poslanec Ondrej Dostál z klubu Sloboda a Solidarita (SaS) povedal, že rozprava o Istanbulskom dohovore často pripomína „strašenie bubákmi“, ktorí však nie sú.
„Niektorí politici vedome strašia voličov len preto, aby vytĺkali politické body,“ poznamenal. Podľa poslanca sa straší rodovou ideológiou, že na základe Istanbulského dohovoru sa zavedú partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, adopcie detí pármi rovnakého pohlavia a že ľudia si sami budú vyberať rod, dokonca aj deti.
„Nič z toho nie je obsiahnuté v Istanbulskom dohovore. Je to tak ako celá táto schôdza. Je to čistá predvolebná kampaň Slovenskej národnej strany a Smeru-SD, ku ktorej sa radi pridajú aj fašisti,“ doplnil Dostál.
Poslanec Štefan Zelník zo Slovenskej národnej strany odmietol, že by odporcovia dohovoru strašili. Podľa neho už existuje kolónka rodič 1, rodič 2 a v Holandsku aj rodič 3. Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že ide o to, či sa Slovensko bude vyvíjať na základe normálnych biologických vecí alebo sa budú do právneho systému púšťať neprirodzené veci.
Slovensko malo dohovor ratifikovať ešte v roku 2013
Poslankyňa strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Natália Grausová označila Dostála za fanatického stúpenca liberálnej demokracie s protislovenskými názormi. „Vy ste agent cudzích protislovenských mocností a ste platený zahraničnými oligarchami,“ uviedla poslankyňa.
Dostál jej odkázal, že by s agentmi bol v prípade „fašistickej strany“ ticho, lebo sa vyplavili veci, že je platená putinovským oligarchom. ĽSNS ešte v roku 2017 odmietla, že by dostávala peniaze zo zahraničia. Podľa Dostála zmienka o rodičovi 1 a rodičovi 2 v Istanbulskom dohovore nie je.
Istanbulský dohovor, bol prijatý v tureckom Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorých zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013.
Plénum nebolo dvakrát uznášaniaschopné
Minulý týždeň v piatok nebolo plénum dvakrát po sebe uznášaniaschopné. Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie sa preto presunulo na utorok 25. februára.
Vládne sociálne opatrenia iniciovali poslanci Smeru – sociálnej demokracie (SD) a Slovenskej národnej strany (SNS). V parlamente však dosluhujúca vládna koalícia nemôže rátať s hlasmi Mostu-Híd. Tí sa schôdze nezúčastňujú.
Predseda Smeru-SD Robert Fico minulý týždeň povedal, že požiada poslancov za Most-Híd, aby boli prítomní na utorkovom hlasovaní v pléne. Zdôrazňoval, že vládna koalícia končí až v deň parlamentných volieb 29. februára.