Matovičov návrh rozpočtu prešiel v parlamente, poslanci schválili navýšenie o viac ako 3,7 miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Rokovanie 27. schôdze
Mnister financií a podpredseda vlády Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 28. mája 14:14

Parlament v piatok schválil novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, ktorou sa zvyšujú výdavky rozpočtu o viac ako 3,7 mld. eur. Pôvodný vládou schválený návrh pritom počítal so sumou necelých 3,4 mld. eur. Už táto čiastka bola pre koaličnú stranu SaS privysoká.

Pozmeňovacím návrhom po prerokovaní vo výbore poslanci schválili, že ešte zvýšia výdavky priamo súvisiace s pandémiu, ale aj rozpočtovo nekryté tituly, o ďalších 350,6 mil. eur.

Po pôvodnom zvýšení výdavkov sa počítalo na tento rok s celkovým deficitom verejnej správy na úrovni 9,9 % HDP, avšak aktuálne je to už viac ako 10 %. Za novelu zákona hlasovalo 79 poslancov, 37 poslancov bolo proti a 11 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

Vzrástli aj nepandemické výdavky

Výdavky týkajúce sa pandémie sa pôvodne mali zvýšiť o 2,404 mld. eur, no nakoniec to bude nárast o 2,7 mld. eur. Oproti pôvodnému návrhu je to viac o 294,9 mil. eur. Táto suma má okrem iného umožniť pokračovanie pomoci ľuďom, ktorú poskytuje rezort práce. V rámci tohto balíka tvorí najvyššiu položku zvýšenie sociálnych dávok a schém pomoci z ministerstva práce.

Druhou najnákladnejšou rezortnou položkou sú prostriedky pre ministerstvo zdravotníctva, avšak majú sa dopĺňať aj štátne finančné aktíva na udržanie zamestnanosti a prevádzky v podnikoch a na zabezpečenie ich likvidity.

Nepandemické výdavky mali pôvodne stúpnuť o 984,1 mil. eur, no koaličná väčšina k tomu pripočítala ešte ďalších 55,7 mil. eur. Ide o prostriedky na dofinancovanie Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj podporu regionálneho rozvoja. Nepandemické výdavky sa týkajú ďalších rôznych opatrení.

Rezerva je stále len rezerva

Ide najmä o vytvorenie priestoru na čerpanie prostriedkov v súvislosti s plánom obnovy, zabezpečuje sa krytie zvýšených výdavkov na odvody do všeobecného rozpočtu Európskej únie a rozpočtujú sa prostriedky na dofinancovanie železničných spoločností.

Aj v lete minulého roka sa podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť novelou zákona o štátnom rozpočte výrazne zvýšili výdavky, vláda však napokon čerpala výrazne menej, ako predpokladala. Rozdiel bol približne tri miliardy eur.

Štátny tajomník rezortu financií Ľuboš Jančík tvrdí, že rezerva je stále len rezerva a nie je vopred určené, že ju musí vláda aj minúť. Ministerstvo financií bude podľa Jančíka výdavky prísne sledovať. Odhaduje, že rezerva sa celá nevyčerpá.

Pomôže pokryť výdavky pre justíciu 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uviedla vo svojom vyhlásení, že schválená novela zákona o štátnom rozpočte znamená na jednej strane deficit, na druhej strane pomôže vykryť nevyhnutné výdavky pre justíciu a väzenstvo. Doplnila, že aj keď deficit nie je pozitívna vec, prijate novely je vzhľadom na aktuálnu situáciu zodpovedné.

„Súčasne som rada, že máme koaličného partnera SaS, ktorý je veľmi citlivý v otázke rozpočtovej zodpovednosti a verím, že bude veľmi citlivý a vnímavý pri čerpaní štátneho rozpočtu,“ dodala ministerka.

SaS sa nepodarilo dosiahnuť dohodu

Predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) ešte počas rokovania v parlamente povedal, že sa snažili rokovať o navýšení rozpočtu v rozumných číslach, no neúspešne.

„Bohužiaľ, dohodu sa nám nepodarilo dosiahnuť a preto opakujem, strana SaS nepodporí zvýšenie štátneho rozpočtu. Ani v tej pôvodnej sume a ani v tej navýšenej. Nebudeme hlasovať ani za pozmeňujúci návrh, ktorý navyšuje výdavky štátneho rozpočtu,“ povedal Viskupič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marián Viskupič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita