Pellegrini a Laurenčík sa stali podpredsedami parlamentu, Blaha a Kotleba opäť nezískali dosť hlasov (naživo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Poslanci Národnej rady SR počas rokovania. Foto: SITA/NR SR
  • aktualizované 24. marca, 12:48

Predseda Národnej rady SR (NR SR) a hnutia Sme rodina Boris Kollár otvoril v utorok druhú schôdzu parlamentu. Prítomných bolo 118 poslancov.

Na schôdzi zložili sľub náhradníci za menovaných členov vlády a štátnych tajomníkov. Po prečítaní textu ústavy zákonodarcovia postupne pristúpili k pultu, na ktorom je položená ústava. Položili na ňu ruku, povedali slovo „sľubujem“ a podali ruku predsedovi parlamentu Kollárovi.

Na programe bola aj voľba zvyšných dvoch podpredsedov parlamentu. Kandidátmi na tieto posty boli podpredseda Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) a bývalý premiér Peter Pellegrini, kandidát strany Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík a poslanec strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Štefan Kuffa.

Vedenie parlamentu je kompletné

Poslanci zvolili podpredsedov v tajnom hlasovaní. Pellegrinimu odovzdalo svoj hlas 95 a Laurenčíkovi 85 zo 138 platných hlasov poslancov. Na zvolenie do funkcie podpredsedu parlamentu bolo potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov NR SR, teda 76.

Vedenie NR SR je tak v kompletnom zložení. Na ustanovujúcej schôdzi z 20. marca členovia zákonodarného orgánu zvolili za predsedu parlamentu lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Podpredsedami sa stali Gábor Grendel z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Aj šiesta parlamentná strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) mala svojho kandidáta do funkcie podpredsedu pléna. Bol ním Štefan Kuffa, ktorý však v utorkovej tajnej voľbe nezískal potrebný počet hlasov. Dôveru mu vyslovilo len 31 zo 138 platných hlasov poslancov.

Naživo z parlamentu

https://www.youtube.com/watch?v=BF5N1KVp1fI

Predsedami výborov sa stali Žiga aj Raši

Členovia zákonodarného orgánu volili aj predsedov štyroch parlamentných výborov. Kandidátom na post šéfa Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií bol Richard Raši (Smer-SD), ktorého poslanci nakoniec aj schválili.

Vo funkcii predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zákonodarcovia potvrdili Petra Žigu (Smer-SD).

Na post predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva opäť kandidoval predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. Poslanci ho v druhej voľbe taktiež nezvolili, keďže získal len 42 hlasov zo 142 platných hlasov poslancov.

Kotlebu na ustanovujúcej schôdzi pléna, ktorá sa konala v piatok 20. marca, podporilo iba 47 poslancov, proti bolo 60 a zdržalo sa 26 poslancov. Nezískal teda ani hlasy celej opozície, ktorá má v parlamente dohromady 55 poslancov.

Opakovaná voľba lídra ľudskoprávneho výboru

Do funkcie predsedu výboru nezvolili poslanci Ľuboša Blaha ani po druhý raz. Ten sa uchádzal o post lídra ľudskoprávneho výboru. V pléne počas opakovanej voľby však získal podporu 52 zo 141 platných hlasov poslancov.

Kandidáta strany Smer-SD nezvolili ani na ustanovujúcej schôdzi parlamentu, kde za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom bol rovnako potrebný zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu. Rovnako, ako v prípade Kotlebu, aj pri Blahovi ho budú členovia zákonodarného orgánu voliť do čela výboru v opakovanej voľbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš BlahaMarian KotlebaMilan LaurenčíkPeter PellegriniPeter ŽigaRichard RašiRichard Sulík