Poslanci si opäť predĺžili rokovací čas. Pellegrini konal podľa Dostála v rozpore s rokovacím poriadkom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 4. schôdze
Foto: archívne, SITA/ Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. decembra, 16:14

Poslanci Národnej rady SR si opäť predĺžili rokovací čas. O vládnej novele zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, tzv. kompetenčný zákon, tak budú rokovať dovtedy, dokým ho riadne neprerokujú.

Rozprava môže byť až do polnoci

Zmeny v rokovaní navrhol predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Rozprava o tomto bode sa tak môže predĺžiť až do polnoci, keďže je v nej prihlásených ešte veľké množstvo poslancov.

Legislatívne zmeny v tomto zákone tak bude parlament prijímať na najbližšom možnom hlasovaní, teda v stredu 20. decembra o 11:00 alebo 17:00, ak bude bod dovtedy prerokovaný.

Po prerokovaní kompetenčného zákona začnú poslanci rokovať o štátnom rozpočte vlády Roberta Fica (Smer-SD).

V rozpore s rokovacím poriadkom

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) tiež upozornil, že predseda parlamentu konal v rozpore s rokovacím poriadkom. Zároveň nechal Národnú radu, aby vedome porušila právo poslanca predložiť pozmeňujúci návrh a hlasovať o ňom.

Poslanec Ľubomír Galko (Slovensko) predložil ku konsolidačnému balíčku, ktorým sa upravujú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, pozmeňujúci návrh obsahujúci 230 bodov. Po jeho prednesení v pléne parlamentu navrhol, aby sa o každom bode hlasovalo samostatne. Počas čítania návrhu sa v jednom bode pomýlil, čo podľa Dostála znamená, že o zvyšných 229 bodoch malo plénum hlasovať samostatne.

„Keď sa stane, že v pozmeňujúcom návrhu je viacero bodov a aj sa stane, že poslanec navrhne, aby sa o nich hlasovalo spoločne, ale už je schválený iný pozmeňujúci návrh, ktorý sa vylučuje s niektorými bodmi toho viacbodového návrhu, vyjmú sa body, o ktorých sa už hlasovať nemôže. Spravodajca povie, že o týchto bodoch nemôžeme hlasovať a o tých zvyšných sa hlasuje,“ vysvetlil Dostál. Koalícia však rozhodla, že sa o žiadnom bode z Galkovho pozmeňujúceho návrhu nebude hlasovať.

Pellegrini sa mohol obrátiť na výbor

K nehlasovaniu o tomto návrhu podávali poslanci námietky a zároveň Dostál vystúpil v rozprave v treťom čítaní ku konsolidačnému balíčku.

„Upozornil som predsedu parlamentu, že takéto rozhodnutie môže mať až ústavný rozmer a môže to viesť k tomu, že bude podaný návrh na ústavný súd, lebo je to vážne porušenie rokovacieho poriadku, napriek tomu nechal Pellegrini NR SR hlasovať,“ uviedol Dostál. Predseda parlamentu sa tak podľa Dostála mohol obrátiť na ústavnoprávny parlamentný výbor, ktorý by k tomu zaujal stanovisko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoOndrej DostálPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD