BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR v utorok o 13:00 po prvýkrát v tomto roku zasadnú do poslaneckých lavíc.
Počas schôdze, na ktorej majú prerokovať viac ako 70 bodov programu, zložia sľub noví poslanci, ktorí nahradia trojicu poslancov, ktorí sa v novembrových voľbách stali predsedami samosprávnych krajov.
Na 26. schôdzi parlamentu sa budú poslanci zaoberať 36 návrhmi zákonov v prvom čítaní a 23 návrhmi v druhom čítaní. Medzi nimi sú vládne návrhy zákonov, aj poslanecké legislatívne návrhy.
Príplatky za prácu v noci aj počas víkendov
Okrem toho je na programe aj prerokovanie troch medzinárodných zmlúv a tri voľby, a to voľba člena Rady pre vysielanie a retransmisiu, voľba dvoch kandidátov na člena Regulačnej rady a voľba člena Súdnej rady Slovenskej republiky.
Vyššie príplatky sa budú týkať aj zdravotných sestier, sociálny výbor schválil návrh novely
Zákonodarcovia budú rokovať o návrhu poslancov Smeru-SD na zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov a na zavedenie príplatku za víkendovú prácu.
Fungovanie obcí, ktoré nemajú vedenie a orgány, kompetencie medzi starostami a zastupiteľstvom, prijímanie všeobecne záväzných nariadení, ktoré idú nad rámec zákonov, ako aj hornú hranicu počtu miestnych poslancov rieši novela zákona o obecnom zriadení, ktorú poslanci prerokujú na začínajúcej schôdzi v druhom čítaní.
Novela je z dielne Ministerstva vnútra SR, ktoré ju vypracovalo v súčinnosti so Združením miest a obcí Slovenska.
Platy poslancov aj sociálne podniky
Zbieranie a spracúvanie záznamov o leteckých cestujúcich na účely predchádzania, odhaľovania alebo stíhania trestných činov má mať na starosti Národná ústredňa informácií o pasažieroch. Uvádza sa to v návrhu novely zákonov o Policajnom zbore a o pobyte cudzincov z dielne ministerstva vnútra, ktorý plénum NR SR prerokuje v druhom čítaní. Podľa návrhu má byť ústredňa osobitným útvarom Policajného zboru.
Parlament tiež prerokuje v prvom čítaní návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Sociálne podniky sa nemajú vytvárať primárne pre dosahovanie zisku, ale pre naplnenie konkrétneho verejného alebo komunitného záujmu. Rezort práce pritom zadefinoval tri typy sociálnych podnikov – integračný sociálny podnik, energetický alebo environmentálny sociálny podnik a sociálny podnik bývania.
Témou rokovania pléna bude aj vládna novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Aby sa vyhli radikálnemu zvýšeniu platov, vlani sa dohodli na symbolickom zvýšení o jedno euro. Teraz prichádzajú s návrhom, ktorý má systémovo riešiť výšku platov ústavných činiteľov.