BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Parlament po niekoľkodňovej diskusii schválil v skrátenom legislatívnom konaní opozíciou kritizovaný návrh zákona o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku.
Podľa predkladateľa návrhu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka navrhovaný zákon vytvára predpoklady, aby sa pôda dostala len do vlastníctva osôb, ktoré na nej dokážu hospodáriť a zveľaďovať jej hodnotu. „Som presvedčený o tom, že tento zákon pomôže slovenským poľnohospodárom a poľnohospodárom všeobecne, pomôže aj vlastníkom pôdy, tým pomôže aj Slovensku,“ povedal poslanec za stranu Smer-SD Marian Záhumenský.
Návrh chceli stiahnuť
Viacerí opoziční poslanci v rozprave vyzvali šéfa rezortu pôdohospodárstva, aby predkladaný návrh zákona stiahol a prepracoval, pričom mu vyčítali najmä to, že nechráni lesné pozemky a je v rozpore s Ústavou SR. Parlament okrem iného nepodporil pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca Alojza Hlinu, ktorý navrhoval, aby pri prevodoch poľnohospodárskeho pozemku, ak je hodnota transakcie vyššia ako jeden milión eur, nadobúdateľ predložiť potvrdenie Finančného riaditeľstva SR o legálnosti týchto finančných prostriedkov.
Nadobúdať pôdu by mali podľa návrhu zákona zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo v obci susediacej s touto obcou. Nadobúdateľ musí tiež mať v prípade, že je fyzická osoba, právoplatný pobyt na území SR minimálne desať rokov a rovnako tak právnická osoba musí mať registráciu na našom území minimálne desať rokov.
Ponuky na úradnej tabuli
Prevádzajúci bude povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuly nebude spoplatnené. „Prednostné právo na nákup tejto parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom kroku v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ spresnil pred časom minister Jahnátek.
Zákon sa nebude vzťahovať na všetky poľnohospodárske pozemky. Z jeho pôsobnosti sú vyňaté záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s malou výmerou do 2-tisíc metrov štvorcových, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Obmedzenia sa tiež týkajú pozemkov, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, i pozemkov, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, ako napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov. Zákon nadobudne účinnosť 1. júna.
Hnutie OĽaNO chce na júnovú schôdzu NR SR pripraviť návrh novely zákona o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku. Zdôvodňuje to tým, že poslanci Smeru spomínaný zákon prijali bez zapracovania pripomienok OĽaNO napriek ich avizovanej podpore. Ako v piatok informovalo OĽaNO, jeho pozmeňujúce návrhy by mohli prispieť k zlepšeniu stavu a ku skvalitneniu zákona. Podľa hnutia by obmedzili špekulantov, či zabránili predaju pôdy do zahraničia obchádzaním tohto zákona.
„Na júnovú schôdzu sa preto pokúsime pripraviť novelu prijatého zákona, ktorá by ho vylepšovala v duchu pozmeňujúcich návrhov, ktoré sme podali počas tejto schôdze,“ uviedol poslanec za OĽaNO Martin Fecko. Poslanci vládnej strany sa podľa neho k ich pozmeňujúcim návrhom vyjadrili, že by zákon vylepšili. „Tak azda svoje slová potvrdia aj pri našej novele,“ dodal Fecko.
„Navyše, prechodné ustanovenia prijatého zákona nezabránia špekulatívnym prevodom pôdy vykonaným do 31. mája 2014 vo vzťahu k osobám s trvalým pobytom alebo sídlom v EÚ,“ upozornil na ďalšiu nezrovnalosť poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič.
OĽaNO tvrdí, že ich návrhy by riešili problematiku komplexne. „V prípade, ak predajca napríklad ponúkne špekulatívne vysokú cenu, ktorú za pozemok nedá ani miestny či regionálny poľnohospodár, ani iný poľnohospodár na Slovensku, tak možnosť odkúpenia tejto pôdy dostane ešte obec, alebo štát cez Slovenský pozemkový fond,“ poznamenal Fecko. Až potom by podľa neho mohol predajca ponúknuť pôdu komukoľvek, vrátane cudzincov.