Čaputová podpísala novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. mája, 15:13

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú v piatok poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili 104 hlasmi. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.

Trvá už sedem mesiacov

Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.

Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení.

Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.

Rieši sa aj odmeňovanie zdravotníkov

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) poukázala na to, že novela tiež rieši odmeňovanie zdravotníkov v prvej línii.

„Náklady na pandemické opatrenia tak môžu ísť mimo rozpočtu zdravotníctva, čo znamená, že ostane viac peňazí pre ťažko chorých pacientov či drahé lieky. Navyše ostane možnosť jednoduchšie bez nutnosti núdzového stavu v prípade vážnej potreby reprofilizovať lôžka a jednoduchšie obstarávať zdravotnícky materiál,“ vysvetlila. Stanovisko zaslal hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana CigánikováOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita