Poslanci ukončili piatkové rokovanie diskusiou o daniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament SR
Foto: SITA

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci NR SR ukončili štvrtý deň 8. schôdze diskusiou o vládnej novele zákona o dani z príjmov, na základe ktorej by sa s účinnosťou od začiatku budúceho roka mali zaviesť viaceré zmeny v daňovej oblasti.

Ide napríklad zrušenie rovnej dane alebo obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne.

Opozícii sa zmena nepáči

Sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

Kriticky voči novele v rozprave vystúpil poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec, podľa ktorého bude mať táto legislatíva veľmi nepriaznivý dopad na podnikateľský sektor, čo najviac pocítia práve malí podnikatelia.

Tvrdí tiež, že dôsledkom novely zákona bude len presun platieb daní do okolitých krajín. Štefanca podporil aj predseda strany SaS Richard Sulík, ktorý si myslí, že pokiaľ to štát preženie s výškou sadzieb, príjmy z daní klesnú. Úmysel ministra financií Petra Kažimíra, získať v budúcom roku do štátnej pokladnice na daniach približne 500 mil. eur prostredníctvom nového zákona, označil za „zbožné prianie“.

Vládni sú za progresívnu daň

Peňaženka
Foto: everyjoe.com

Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha oponoval tvrdením, že rovná daň je len experimentom rozvojových a postkomunistických krajín. Zdôraznil, že najvyspelejšie krajiny z hľadiska životnej úrovne ako Kanada, Švédsko a Austrália uplatňujú progresívnu daň, ktorej hodnota sa určuje na základne výšky príjmov.

Návrh novely zákona o dani z príjmov vychádza podľa ministerstva financií z programového vyhlásenia vlády, ktorého cieľom je aj konsolidácia verejných financií so zámerom zníženia deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013.

„Vláda SR sa pri plnení tohto cieľa zaviazala zamerať na opatrenia, ktoré v snahe o zníženie deficitu nezablokujú ekonomickú aktivitu a hospodársky rast a nebudú predstavovať neúmerne veľký dopad na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti,“ konštatuje rezort financií.

Opozičné strany postup vlády pri konsolidácii verejných financií kritizujú a rušenie rovnej dane označujú na katastrofu či atentát na slovenskú

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecĽuboš BlahaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR