Najsilnejší parlamentný klub OĽaNO by mal čoskoro rozhodnúť, či vylúči zo svojich radov Martina Čepčeka. Ide o poslanca, ktorý sa od vstupu do parlamentu snaží presadiť protipotratový zákon. Hlasoval aj za viaceré návrhy kotlebovcov či za odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí).
Klub OĽaNO má v parlamente 53 členov. Čepček by bol prvým vylúčeným poslancom z klubu. Jeho predseda Michal Šipoš portálu SITA.sk povedal, že sa budú pred júlovou schôdzou parlamentu zaoberať aj Čepčekom. Schôdza sa má začať na budúci týždeň 23. júla.
Rebelujúceho poslanca Čepčeka zrejme čaká definitívny koniec v OĽaNO
Matovičovi bolo vlani s Čepčekom jedno
Koniec Čepčeka v klube sa javil pred časom ako takmer hotová vec. Samotný poslanec sa na dobrovoľný odchod nechystá. Navyše, v klube má aj zástancov. Je však predpoklad, že väčšina na jeho vylúčenie by sa mala nájsť.
Čepček sa „vyklonil z radu“ vlani koncom leta, keď predložil do parlamentu novelu interrupčného zákona. Už vtedy niektorí poslanci mali žiadať jeho vylúčenie z klubu. Kritizoval ho aj šéf OĽaNO a vtedajší premiér Igor Matovič. Hovoril, že nikoho nebude presviedčať, aby v klube zostal.
Parlament bude opäť riešiť sprísnenie interrupcií, návrhy predkladajú kotlebovci a Čepček
„Či mi je to jedno? Áno, je mi to jedno,“ povedal Matovič v TV Markíza s tým, koalícia má dostatočnú rezervu. Vtedy sa opierala v parlamente o 95 poslancov. Teraz ich má 93.
Od začiatku februára je Čepček suspendovaný. To znamená, že sa nemohol zúčastňovať rokovaní klubu, nevyužíval jeho výhody vrátane právneho a mediálneho tímu. Takto to malo byť aj počas júnovej schôdze a potom sa očakával jeho odchod. Celá záležitosť sa však natiahla.
Zaborská je za miernejšiu cestu
Poslankyňa klubu OĽaNO a šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská Webnovinám povedala, že za roky jej skúseností sa v poslaneckom klube vždy vyskytol niekto, kto hlasoval inak ako ostatní. V minulosti bola dlhoročnou poslankyňou za KDH, neskôr europoslankyňou.
„Nemyslím si, že Martin Čepček hlasoval inak preto, že chcel urobiť na truc klubu. Vyplývalo to z jeho presvedčenia a svedomia,“ poznamenala. Klub OĽaNO podľa nej nie je jednoliaty celok, ktorý rovnako rozmýšľa.
Za dôležité považuje, že Čepčekove hlasovania neohrozili prijatie niektorého z vládnych návrhov. V Európskom parlamente, ako hovorí Záborská, sa naučila, že sa tam v zásadných veciach rešpektuje výhrada vo svedomí aj za cenu, že nejaký návrh neprejde.
Záborská prezradila, že za Čepčekovo vylúčenie nebude hlasovať. „Nemyslím si, že tak veľmi škodí poslaneckému klubu, že musíme robiť takéto radikálne riešenie. Z klubu odísť nechce. Keby mal vnútorne zásadný problém a povedal by, že keď chcete, tak idem preč, možno by to bolo iné. Ja som za miernejšiu cestu,“ zhodnotila poslankyňa.
Už mal byť vraj vylúčený
Poslanec OĽaNO Ján Krošlák pripomenul, že Čepček dostal žltú kartu pred pol rokom a už dávno mal byť vylúčený, lebo porušil podmienky karty. Krošlák sa odvolal na zistenia poslaneckých asistentov, podľa ktorých Čepček viac ako 50-krát hlasoval inak ako koalícia.
„Nebolo to jeden, dva či trikrát. Išlo aj o také dôležité hlasovania ako napríklad dôvera ministrovi alebo predlžovanie núdzového stavu,“ podotkol.
Poslanec zdôraznil, že platia isté pravidlá v koalícii pri predkladaní zákonov, ale Čepček zákony predkladá svojvoľne. „Najprv musí predloženie zákona schváliť klub, potom rezortný minister, ktorého sa to týka a nakoniec koaličná rada. On toto vždy obchádza a predkladá si návrhy zákonov sám,“ priblížil.
Krošlák je pritom poslancom, ktorý sa sám zdržal pri nedávnom opozičnom návrhu na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Dal tak najavo nespokojnosť s Matovičom.
„Ja som tiež vyhranený vo svojom názore na Igora Matoviča, ale podporujem túto vládu a všetky rozhodnutia. Jeden jediný raz som sa zdržal hlasovania, ale aj to bola kvázi podpora. Nebol som za odvolanie,“ hovorí teraz Krošlák.
Chýba tímový duch, vravia poslanci
Ďalší poslanci OĽaNO, ktorých oslovili Webnoviny, hovoria o chýbajúcom tímovom duchu Čepčeka, nielen o jeho hlasovaniach s opozíciou.
„Chápem to tak, že je to skôr porušovanie pravidiel. Nie v zmysle hlasovaní, ale porušovanie fungovania klubu tak, ako to máme nastavené,“ uviedla Anna Andrejuvová. Nevedela povedať, či bude hlasovať za vylúčenie poslanca, ale ako podotkla, „určite mám výhradu k tomu, ako pán Čepček netímovo funguje“.
Čepček sa považuje za koaličného poslanca. Označenie „mentálny kripel“ ho prekvapilo
Jednoznačný bol Andrej Stančík. Povedal, že zahlasuje za vylúčenie. „Predkladal kontroverzné zákony bez akejkoľvek diskusie. Myslím si, že za pol roka neukázal tímový duch a zmysel pre spoluprácu,“ mienil Stančík.
Nechá sa prekvapiť
Poslanec Čepček Webnovinám povedal, že je pre neho prekvapujúce, že v klube OĽaNO ostávajú kolegovia, ktorí bez súhlasu klubu otvárajú kontroverzné témy mimo programového vyhlásenia vlády ako registrované partnerstvá, marihuana a ďalšie, ktoré koaličná zmluva neobsahuje na rozdiel od ochrany života.
„Kolegovia mi vyčítajú, že nie som tímový. Čo bolo tímové na tlačovke 18 liberálnych kolegov, ktorí verejne odmietli podporiť sociálny príspevok tehotným, ktorý tri mesiace pretláčala kolegyňa Anna Záborská a nakoniec kvôli nim neprešiel o jediný hlas?“ spýtal sa Čepček.
K výčitkám, že hlasoval za nedôveru ministerke Kolíkovej, povedal, že má „priveľa zlyhaní a mŕtvych vo väzbe“. „Dnes už každý vidí jej deštrukčné výsledky na jej rodnú stranu, ktoré sa už prenášajú aj do koalície,“ uviedol Čepček.
Zdôraznil, že svoj prolife zákon predložil v súlade s koaličnou zmluvou, čo môže aj dokázať. Na svoje vylúčenie z klubu nevidí dôvod. Tvrdí, že nie je členom OĽaNO, takže neporušil ani stanovy OĽANO, ani rokovací poriadok na rozdiel od mnohých „správnych“ poslancov, ani nebol nikdy obvinený. „Tak sa nechám prekvapiť,“ dodal Čepček.