BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Ak bude mať parlamentný poslanecký klub menej ako osem členov, zo zákona zanikne. Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku parlamentu, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič.
Predkladatelia, poslanci Smeru-SD, právnou normou reagujú na rozdielne interpretácie pri vykladaní terajšieho znenia rokovacieho poriadku. Rokovací poriadok doteraz hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov.
„Pričom však nie je explicitne ustanovené, či sa uvedená podmienka rovnako vyžaduje aj pre funkčnosť a ďalšiu existenciu klubu počas volebného obdobia,“ vysvetľujú zákonodarcovia Smeru-SD.
Problémy vznikali predovšetkým pri rozpade poslaneckých klubov. Keď sa počas vlády Ivety Radičovej v roku 2011 rozpadol poslanecký klub SNS, ústavnoprávny výbor prijal nezáväzné stanovisko, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vznik, ale aj na jeho existenciu.
Sulík SNS nerozpustil
Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík napriek tomu poslanecký klub národniarov nerozpustil a do konca volebného obdobia fungoval so siedmimi poslancami.
Ešte v roku 2001 bola situácia opačná, aj vtedy po rozpade poslaneckého klubu SNS ústavnoprávny výbor nezáväzne rozhodol, že nielen na vznik, ale aj na celú existenciu klubu treba minimálne osem poslancov. Poslanecký klub SNS vtedy zanikol.
V aktuálnom volebnom období konštatoval predseda parlamentu Pavol Paška, že klub SaS stratil funkčnosť odchodom piatich z 11 poslancov, klub však formálne nezanikol.
Sulíkovci doteraz pôsobia pod hlavičkou SaS a figurujú ako klub aj na stránke NR SR, hoci ich zostalo iba šesť. Po novom by vo všetkých spomenutých prípadoch klub automaticky zanikol. Poslanecký klub SaS takto formálne zanikne po nadobudnutí účinnosti novely dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.
Chceli aj parlamentnú stráž
Po fyzických roztržkách poslancov v rokovacej sále vládny Smer-SD, ale aj opoziční poslanci uvažovali, že schvália aj ďalšie zmeny v rokovacom poriadku.
Napríklad Smer-SD uvažoval nad zriadením parlamentnej stráže, ktorá by mohla zakročiť voči poslancom nerešpektujúcim predsedajúceho schôdze v rokovacej sále. Keďže strany sa nevedeli zhodnúť na nových zmenách, Smer-SD nakoniec nepodporil žiadne pozmeňujúce návrhy.
SDKÚ-DS napríklad navrhovala, aby sa v rokovacom poriadku zmenil výber otázok poslancov v Hodine otázok a v interpeláciách ministrom.
Mali by sa vytvoriť dva koše. V jednom by boli otázky vládnych poslancov a v druhom opozičných. Z nich by sa otázky žrebovali striedavo. SDKÚ-DS tým chcela zabezpečiť, aby ministri nemohli dostať otázky len od vládnych poslancov. Pavol Zajac z KDH chcel zas obmedziť odpovede členov vlády na päť minút.
Poslanec za SaS Martin Poliačik po vzore českej úpravy navrhol, aby poslanecký klub zanikol, keď bude mať menej ako päť členov. Poslanecký klub OĽaNO zasa presadzoval, aby poslanci mohli vykonávať poslanecký prieskum individuálne a bez súhlasu parlamentného výboru. Poslanci by si podľa obyčajných rovnako mohli vyžiadať aj správy od ministrov a ďalších vysokých verejných funkcionárov, ktorí by museli odpovedať do 30 dní.
Ani jeden z týchto návrhov poslanci neschválili.