Potenciál individuálnych útokov je vysoký, tvrdí Robert Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico k predsedníctvu
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. júla (WebNoviny.sk) – Potenciál individuálnych teroristických útokov je podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne vysoký. Predseda vlády vyzval na brífingu novinárov, aby tieto jeho vyjadrenia nebrali ako strašenie, ale snahu poskytnúť relevantné informácie o bezpečnostnej situácii, ktorá nie je dobrá.

Fico informoval, že sa stretol s riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Antonom Šafárikom a požiadal ho, aby služba využila všetky kapacity na plnenie si svojich povinností a v maximálnej miere spolupracovala so zahraničnými partnermi.

Je to oblasť spolupráce medzi službami, ktorá môže byť najefektívnejšia,“ uviedol s tým, že zriadenie národnej gardy, o čom uvažujú vo Francúzsku, nepomôže. „Dnes máme dočinenia s individuálnymi páchateľmi, ktorí využili migráciu na prechod do Európy a môžu byť viac úspešní ako organizované skupiny,“ vyhlásil predseda vlády.

Existuje prepojenie medzi migráciou a terorizmom

Medzinárodné bezpečnostné inštitúcie majú podľa Fica informácie, že v Európe je niekoľko stoviek možných teroristov. „Existuje prepojenie medzi migráciou a terorizmom. Migráciu mohli teroristi využiť na prevoz zbraní a výbušnín, preto pravdepodobnosť útokov je veľmi vysoká,“ zdôraznil s tým, že o 300 000 migrantoch sa nič nevie. Bezpečnosť obyvateľov Slovenska je pre vládu podľa premiéra na prvom mieste záujmu.

Verím, že kroky, ktoré sme urobili aj v oblasti migrácie, znižujú u nás riziko útokov, aké vidíme v zahraničí,“ uviedol. Podľa neho na hraniciach Slovenska je pokoj. Len začínajú byť aktívnejší prevádzači, ale situácia je stabilizovaná.

Vojaci sú pripravení byť súčasťou policajných hliadok

Slovenské národné bezpečnostné analytické centrum analyzuje podľa Fica všetky informácie, ktoré získava vlastnými zdrojmi alebo spoluprácou s partnermi. Polícia posilnila prácu na prázdninových aktivitách. „Minulý rok sme precvičili 800 vojakov, ktorí sú pripravení byť súčasťou policajných hliadok,“ povedal predseda vlády. Bezpečnostné zložky preverujú podľa neho všetky individuálne podania, tak ako to bolo na jednom kúpalisku. Do Maďarska odchádza skupina 25 policajtov, ktorí budú pomáhať na žiadosť maďarskej vlády na maďarsko-srbskej hranici. Do Macedónska ide ďalších 30 policajtov.

Premiér zároveň informoval médiá, že SIS poskytla všetky informácie poľským kolegom, ktorí zadržali páchateľa s výbušninami. Šafárika tiež požiadal, aby SIS poskytla súčinnosť poľskej spravodajskej službe počas Svetových dní mládeže, ktoré sa konajú tento týždeň v Krakove.

Fico sa vyjadril aj k situácii v Turecku

To, čo sa udialo v Turecku po pokuse o vojenský prevrat, bude mať podľa premiéra vplyv na turecké ambície stať sa členskou krajinou EÚ. Ako povedal novinárom, medzi lídrami európskych štátov prevláda presvedčenie, že v čase prevratu bolo správne podporiť demokraticky zvoleného prezidenta a vládu. „Turecko je strategický partner v oblasti migrácie. Neviem, čo by sa stalo v Európe, keby migranti z Turecka, ktorých je približne 2,5 milióna, prešli do Európy. Veríme, že všetky procesy v Turecku budú zvládnuté z hľadiska európskych pohľadov na štandardy,“ zdôraznil predseda vlády s tým, že európskym krajinám mimoriadne záleží na stabilite politického systému v Turecku, lebo je to obrovská krajina s veľkým vojenským potenciálom.

Mlčanlivosť premiéra a vlády k Turecku kritizovala opozičná poslankyňa NR SR Adriana Pčolinská (Sme rodina). Tá bola prekvapená, že v čase predsedníctva SR v Rade Európskej únie nezaznievajú z úradu predsedu vlády Roberta Fica, ale ani z nášho ministerstva zahraničných vecí kritické slová vo vzťahu k situácii v Turecku. Pčolinská je členkou Zahraničného výboru NR SR a predsedníčkou Slovensko-tureckej parlamentnej skupiny priateľstva. „Som hlboko presvedčená, že po potlačení pokusu o vojenský prevrat dochádza k účelovým čistkám na súdoch, vo verejnej správe, v školstve. Mám dojem, že priaznivci prezidenta Erdogana využívajú súčasnú turbulentnú situáciu na likvidáciu názorových oponentov, ktorí s vojenským pučom nemali vôbec nič spoločné,“ povedala pre agentúru SITA.

Pčolinská je znepokojená rastúcim vplyvom radikálneho islamu v tureckej politike a znovuzavedením trestu smrti, ktorý v tomto prípade bude podľa nej iba primitívnym nástrojom pomsty v rukách tých, ktorí vládnu. „Súčasný vývoj ukazuje, že Turecko má bližšie k Iránu ako k Európskej únii. Verím, že Slovenská republika k tomu zaujme zrozumiteľné stanoviska. Také, aké od aktuálneho formálneho lídra EÚ očakávame,“ vyhlásila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana PčolinskáRobert Fico