BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Jozef R. plánuje poslať podnet ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej, aby preskúmala rozhodnutia slovenských súdov o jeho vydaní na trestné stíhanie do Maďarska.
Agentúre SITA to potvrdil obhajca Jozefa R. Dušan Daňový. Dnešný verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť jeho klienta voči verdiktu Krajského súdu (KS) v Nitre o vydaní do Maďarska, advokát očakával.
„Štruktúra slovenského zákona o európskom zatýkacom rozkaze dáva vyžiadaným osobám minimálne šance na nevydanie,“ uviedol Daňový.
Ministerstvo spravodlivosti upozorňuje, že vydávacie konanie sa v tomto prípade uskutočňuje na základe európskeho zatýkacieho rozkazu vydaného maďarským súdom medzi slovenskými a maďarskými justičnými orgánmi bez účasti ministerstva spravodlivosť. „Rozhodnúť o výkone európskeho zatýkacieho rozkazu môže výlučne súd príslušný podľa tohto zákona. Ministerstvo spravodlivosti nemá oprávnenie zo zákona vstúpiť do tohto konania, prípadne iným spôsobom do neho zasahovať,“ konštatoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Vlas ako dôkaz
Najvyšší súd dnes potvrdil verdikt Krajského súdu v Nitre, ktorý vyhovel koncom marca európskemu zatýkaciemu rozkazu, ktorý vydal súd hlavného mesta Budapešť 10. februára 2011. V Maďarsku stíhajú Jozefa R. pre podozrenie z úkladnej vraždy mediálneho magnáta Jánosa Fenyöa z roku 1998, údajne ho zastrelil na ulici na objednávku.
Obhajca Jozefa R. Dušan Daňový povedal, že jediným dôkazom proti jeho klientovi je vlas, ktorý mu zobrali počas výkonu väzby v rokoch 2008 až 2010 v Maďarsku. DNA vlasu sa údajne zhoduje s DNA zachytenej na čapici, ktorá sa našla na mieste činu. Obhajca spochybnil hodnovernosť tohto dôkazu a žiadal Krajský súd v Nitre, aby Jozefa R. do Maďarska nevydal.
Jozef R. na súde povedal, že apeluje na Slovenskú republiku, aby chránila svojho občana. Podľa neho maďarská strana nemá proti nemu žiadny relevantný dôkaz. Ako dodal, obáva sa zopakovania scenára z roku 2008, keď ho do Maďarska vydala Česká republika. Vtedy ho stíhali za údajný pokus o vraždu podnikateľa Zoltána Seresa v spolupáchateľstve a za zneužitie výbušnín. Do roku 2010 bol vo väzbe, no keďže sa nenašli proti nemu dostatočné dôkazy, prepustili ho na slobodu a vyhostili z Maďarska. Odsúdili ho len za zneužitie výbušnín na dva roky väzenia, ktoré si už vo väzbe odsedel.
Obvinený z vraždy Remiáša
V minulosti najhľadanejší Slovák bol deväť rokov na úteku. V októbri 2008 ho v Prahe zadržala česká polícia, pri cestnej kontrole sa preukázal falošnými dokladmi. Vydali ho do Maďarska, kde je podozrivý z viacerých nájomných vrážd a bombových útokov. Na Slovensku bol v minulosti Jozef R. obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša.
Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi. Remiáš bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Bratislavská krajská prokurátorka na návrh vyšetrovateľa trestné stíhanie v kauze Remiášovej vraždy voči obvinenej dvojici v roku 2006 zastavila.