Myšlienky na nás budú inšpiráciou pre tých, ktorí nám v pietny deň budú venovať tichú spomienku. Slušnosť, solidarita, pozornosť a pomoc druhému by podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho mali byť „povinnou výbavou“ každého človeka.
Čriepky minulosti
„Tieto dni sú príležitosťou navštíviť hroby svojich blízkych a tichým zapálením sviečky spomínať na jedinečné chvíle, keď boli ešte medzi nami. Sú to chvíle, keď sa nám intenzívnejšie ako inokedy vybavujú rozmanité spomienky z ich života, ktoré zásadne a neopakovateľne ovplyvňovali náš život,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti. Spomienky na to, akí naši blízki boli a čo po sebe zanechali sú „čriepkami minulosti, ktoré sú trvalým obrazom existujúcim v našom vnútri“.
Prezidentka Čaputová vyzýva ľudí, aby sa pred cestou na Dušičky zastavili vo volebnej miestnosti
Dodáva, že v aktuálnych pietnych dňoch vedieme so zosnulými tichý dialóg aj o tom, akí sme v skutočnosti my sami.
Vyjadrenie úcty a uznania
Na Slovensku si v týchto dňoch pripomíname Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých. Ide o sviatky, ktoré už stáročia slávi katolícka cirkev. Na Slovensku je zvykom počas týchto dní navštevovať cintoríny a hroby svojich príbuzných.
Dušičky sú sviatkom, keď si pripomíname zosnulých. Odkiaľ tento sviatok pochádza a aké sú slovenské zvyky?
Tie sú vyzdobené vencami a kvetmi, horia na nich sviece. Vence a kvety vyjadrujú úctu a uznanie životu tých, ktorí už nie sú medzi nami. Kríž, znak utrpenia a smrti, sa stal znakom víťazstva v Kristovom zmŕtvychvstaní. Preto kresťania každý hrob svojich príbuzných označujú znamením kríža.