POZEMNÝ HOKEJ: Zlato pre domáce Argentínčanky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pozemny hokej
Víťazný argentínsky tím Foto: AP Photo/Eduardo Di Baia

ROSARIO 12. septembra (WEBNOVINY) – Reprezentantky Argentíny si v domácom prostredí vybojovali v konkurencii dvanástich tímov najcennejší kov na 12. majstrovstvách sveta žien v pozemnom hokeji v Rosariu (29. 8. – 11. 9.). V sobotňajšom finále Juhoameričanky zdolali pred 12 000 divákmi obhajkyne prvenstva z predchádzajúcich MS 2006 v Madride – výber Holandska 3:1 (2:0).

Bronzové medaily patria pozemkárkam Anglicka, ktoré zvíťazili nad tímom Nemecka 2:0 (2:0). Rovnaké poradie na prvých štyroch miestach bolo aj na júlovom prestížnom turnaji Champions Trophy v anglickom Nottinghame.

Argentínčanky si pripísali druhý primát v histórii majstrovstiev sveta, ten premiérový získali pred ôsmimi rokmi v austrálskom Perthe. Spolu majú v rámci MS už sedem medailí (bilancia: 2 – 3 – 2). V sobotňajšom rozhodujúcom súboji dvoch najlepších tímov tohtoročného šampionátu (v základnej skupine nestratili neskoršie finalistky ani bod, pozn.) začali domáce pozemkárky ofenzívne a gólmi Carly Rebecchiovej a Noel Barrionuevovej dostali do dvojgólového vedenia. Hoci sa úradujúcim olympijským víťazkám z Pekingu 2008 i vlaňajším majsterkám Európy z Amsterdamu Holanďankám podarilo znížiť zásluhou kanonierky Maartje Paumenovej, posledné slovo mala opäť Rebecchiová.

Veľmi sme chceli tento titul. Som nesmierne šťastný, že sa nám to aj podarilo. Zlato je podľa môjho názoru v správnych rukách, veď sme uspeli vo všetkých siedmich vystúpeniach. Dievčatá bojovali, hrali s chuťou, vášňou a srdcom,“ uviedol spokojný tréner víťazného družstva Carlos Retegui.

K jeho slovám sa pridala aj šesťkrát vyhodnotená najlepšia svetová hráčka roka a 300-násobná reprezentantka Argentíny Luciana Aymarová: „Teší ma, že sme zvíťazili v mojom rodnom meste. Vo finále sme nepodali nejaký mimoriadny výkon, predtým sme zahrali aj lepšie. Mali sme však výbornú defenzívu a využili ponúknuté šance.“

Argentínčanky sa stali iba tretím tímom v histórii, ktorý dokázal triumfovať na MS v domácom prostredí, predtým to vyšlo Nemkám v r. 1976 v Berlíne a Holanďankám v r. 1986 v Amsterdame. Neúspešné finalistky z Rosaria sú však naďalej jednoznačne najúspešnejšou krajinou na MS so šiestimi celkovými prvenstvami a jedenástimi vzácnymi kovmi (6 – 4 – 1).

Veľkú radosť z 3. miesta mali pozemkárky Anglicka, pretože to bola pre túto krajinu vôbec prvá medaila na majstrovstvách sveta. Dosiaľ najlepšie umiestnenie dosiahli Angličanky na MS 1990 v austrálskom Sydney, keď obsadili 4. priečku. V sobotňajšom dueli o bronz v Rosariu proti Nemecku sa gólovo presadili ešte v prvom dejstve Alex Dansonová a Helen Richardsonová. Pre dvojnásobné svetové šampiónky z Nemecka tak zostalo iba miesto za stupňami pre víťazov.

Organizátori MS 2010 ocenili aj jednotlivcov. Za najlepšiu hráčku tohtoročného svetového šampionátu vyhlásili domácu 33-ročnú Argentínčanku Lucianu Aymarovú, najlepšou brankárkou sa stala Beth Storryová z Anglicka a najlepšou mladou hráčkou iba 15-ročná Rani Rampalová z Indie. Najlepšou strelkyňou turnaja bola Maartje Paumenová z Holandska s 12 úspešnými zásahmi, v historickom meradle dala viac gólov na jedných MS iba jej krajanka Fieke Bockhorstová (na MS 1981 v argentínskom Buenos Aires nastrieľala 13 gólov).

Súhrn výsledkov duelov o konečné umiestnenie na MS v pozemnom hokeji žien v argentínskom Rosariu:

Finále:

Argentína – Holandsko 3:1 (2:0)

Góly: Rebecchiová 2, Barrionuevová – Paumenová

Zápas o 3. miesto:

Anglicko – Nemecko 2:0 (2:0)

Góly: Dansonová, Richardsonová

Zápas o 5. miesto:

Austrália – Kórejská republika 2:1 (1:1)

Zápas o 7. miesto:

Nový Zéland – Čína 3:0 (2:0)

Zápas o 9. miesto:

India – JAR 4:3 (2:2)

Zápas o 11. miesto:

Japonsko – Španielsko 2:1 (0:0)

Konečné poradie na MS 2010 žien v pozemnom hokeji v argentínskom Rosariu:

1. Argentína, 2. Holandsko, 3. Anglicko, 4. Nemecko, 5. Austrália, 6. Kórejská republika, 7. Nový Zéland, 8. Čína, 9. India, 10. JAR, 11. Japonsko, 12. Španielsko

Prehľad zlatých medailistiek z majstrovstiev sveta v pozemnom hokeji žien (podľa počtu prvenstiev) od roku 1974 (dosiaľ 12 šampionátov):

6 – Holandsko (1974, 1978, 1983, 1986, 1990, 2006)

2 – Nemecko (1976, 1981), Austrália (1994, 1998), Argentína (2002, 2010)

SITA, Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať