- aktualizované 31. marca 12:48
Pondelkovej definitíve o novom termíne OH a PH v japonskom Tokiu predchádzalo hlasovanie jednotlivých medzinárodných športových federácií. Ich zástupcovia sa jednomyseľne zhodli s názorom organizačného výboru aj Medzinárodného olympijského výboru (MOV), že najvhodnejšou alternatívou je presun hier presne o rok. Obrovské hodiny pred tokijskou železničnou stanicou už odpočítavajú do začiatku olympijských hier.
Koronavírus: Slovensko má zrejme prvú obeť ochorenia Covid-19, banky povolia odklad splátok úverov (online)
Ročný odklad OH 2020
OH 2020 sa teda uskutočnia od 23. júla do 8. augusta 2021, ich pôvodný termín bol 24. júl až 9. augusta 2020. Ročný odklad OH 2020 si vyžiadala pandémia ochorenia COVID-19.
Zverejnenie nového dátumu konania OH v pondelok prišlo po troch dôležitých telefonátoch prezidenta MOV Thomasa Bacha. Najprv sa spojil s Japoncami, po zhode s nimi komunikoval s výkonným výborom MOV a potom aj so športovými federáciami. A iba niekoľko okamihov po verdikte zväzov svet obletela správa o novom termíne.
Stanovený termín vyhovuje všetkým športovcom
Ako informoval prezident Asociácie medzinárodných federácií letných športov (ASOIF) Francesco Ricci Bitti (78), iný termín z pohľadu športových federácií prichádzal do úvahy len výnimočne.
„Od minulého utorka sme o tejto téme dlho debatovali. Zástupcovia jazdectva a triatlonu boli za skorší termín, pretože u nich stále panujú obavy z poveternostných podmienok v lete. V konečnom dôsledku však presunúť hry na skorší alebo neskorší termín nebolo možné, pretože mnoho športovcov by nebolo k dispozícii. Práve preto padlo rozhodnutie o lete,“ ozrejmil Ricci Bitti, niekdajší prezident Medzinárodnej tenisovej federácie.
Ak by sa OH nekonali v dohodnutom termíne, predstavitelia až šiestich či siedmich odvetví nevedeli garantovať účasť svojich najlepších športovcov. Úlohu zohrali aj záujmy vysielateľov.
„Na skorší termín som aj ja povedal nie, pretože podujatia ako tenisový Wimbledon či cyklistická Tour de France sú tiež dôležité. Úvahy boli rôzne, ale prelom júla a augusta bol najvhodnejší. Do úvahy sme museli vziať aj ochotu zväzov presunúť svoje vrcholné akcie na iné termíny v roku 2021, či už ide o plavcov alebo atlétov,“ vysvetlil Ricci Bitti.
Dôležité slovo mala aj americká NBC
Vážne slovo mala aj americká televízna spoločnosť NBC, ktorá za vysielacie práva platí miliardy dolárov.
„Konzultovali sme to aj s nimi a tiež v debate vyšiel ako najvhodnejší letný termín. V inom prípade by sa plánované podujatia kryli,“ dodal Ricci Bitti a ešte poznamenal, že rozpis súťaží už nie je zameraný iba na potreby športovcov, ale prispôsobuje sa požiadavkám biznisu.
Šéf ASOIF tiež vyjadril obavu o chod menších federácií, napríklad moderného päťboja či lukostreľby. „Viac ako polovica našich členov je mimoriadne závislá od olympijských peňazí. Roku 2021 sa dožijú, ale v akej kondícii?“ zamyslel sa taliansky funkcionár.
Hodiny už odpočítavajú do začiatku OH
Obrovské hodiny pred tokijskou železničnou stanicou na chvíľu zastali, ale už znova spustili odpočítavanie do začiatku olympijských hier.
Kým tohtoročný pokus o organizáciu hier v Japonsku vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu nebolo možné dotiahnuť do konca, zainteresovaní veria, že na druhýkrát to už vyjde.
„Verím, že olympijské hry v Tokiu sa na druhý pokus podarí uskutočniť a že budú mať veľký historický význam,“ vyhlásil šéf organizačného výboru OH 2020 Joširo Mori.
Zároveň podotkol, že svet zatiaľ nemá istotu a potrebné záruky, že o rok bude šírenie koronavírusu už len minulosť a všetko bude pod kontrolou. „Každý poznáme nejakú modlitbu, a tak sa teda pomodlime, aby sme to všetko prekonali. Verím, že naše modlitby niekto vypočuje,“ doplnil bývalý japonský premiér.
Ide o prvé OH, ktoré presunuli na iný termín
Mori pripomenul, že tokijské hry sú prvé v 124-ročnej modernej histórii olympiád, ktoré museli z dôvodu vyššej moci presunúť na iný termín. Dotklo sa to 11-tisíc športovcov na OH aj ďalších 4400, ktorí sa chystali súťažiť na paralympijských hrách.
Posun najväčšieho športového sviatku budú celý rok znášať aj fanúšikovia, ktorí si už zakúpili lístky, sponzori, ktorí nedostanú svoj vysielací čas a najmä japonskí občania, ktorí sa ako platcovia daní budú významne podieľať na dodatočných výdavkoch, ktoré vzniknú organizátorom. Podľa ich predbežných výpočtov by to mala byť suma 2-6 miliárd amerických dolárov.
Zachovanie letného termínu olympijských hier znamená, že organizátori nebudú musieť na diaľku zápoliť o sledovanosť s bohatým programom severoamerických a európskych ligových súťaží v najväčších športoch a tiež o vysielacie práva z týchto podujatí.
Na druhej strane im zostane problém s veľkým teplom a vlhkosťou, ktoré sú typické pre Tokio a jeho okolie v letnom období. „V lete sa pravdepodobne vyskytnú tajfúny a problémy s teplom. Táto situácia je však každý rok rovnaká. Vždy sme mali tieto problémy, takže na tieto výzvy budeme pripravení,“ podotkol Mori.
Finančné straty budú obrovské
David Wallechinsky, prezident Medzinárodnej spoločnosti olympijských historikov, uviedol, že olympijské hry v roku 2021 (stále sa budú oficiálne nazývať OH 2020) by sa mohli stať symbolom pre svet, ktorý môže byť po prekonaní pandémie o čosi lepší.
„Presun hier na rok 2021 by sa nemal brať ako zlá prekážka, ale výzva urobiť niečo lepšie a krajšie. Myslím si, že toto je príležitosť ukázať, že olympijské hnutie vo svete stále žije. Na druhej strane, ak by boli olympijské hry úplne zrušené, to by nebolo dobré a ani uskutočniteľné. Finančné dôsledky by boli obrovské,“ uviedol 72-ročný Wallechinsky v odpovedi na otázky agentúry AP.
Americký športový historik si zároveň myslí, že nový termín OH si presadili najmä zástupcovia televíznych spoločností, ktoré budú pokrývať stovky hodín z hier a zaplatia za to obrovské sumy peňazí.
„Najmä NBC mala do toho čo povedať. Preto sú hry opäť naplánované na leto, čo nie je ideálne pre športovcov vo vonkajších podmienkach. Olympijské hry v Tokiu v roku 1964 sa konali v októbri, keď bolo priaznivejšie počasie,“ pripomenul Wallechinsky.