BRATISLAVA 9. novembra (WBN/PR) – OPEN DESIGN STUDIO vás pozýva na prednášku členov holandského dizajn štúdia Catalogtree 15. novembra 2011 o 17:00 do KC Dunaj v Bratislave. Dizajn štúdio Catalogtree jedno z najlepších svetových dizajn štúdií zameraných na vizualizáciu dát. Prednáška je určená pre grafikov, dizajnérov, študentov umeleckých a humanitných odborov, kultúrnych pracovníkov ako aj pre širokú verejnosť. Vstup na prednášku je voľný.
Členovia tohto štúdia sú zároveň lektormi workshopu, ktorý sa koná od 14.11. – 16.11. 2011 v priestoroch kultúrneho centra KC Dunaj a je súčasťou medzinárodného projektu Visible Data.
Projekt Visible Data je reflexiou absencie diskurzu o kultúrnej politike na Slovensku. Rieši vizualizáciu financovania kultúry na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Srbsku a Holandsku. Koná sa v organizácii slovenského združenia OPEN DESIGN STUDIO a partnerov NAPON – Inštitút pre flexibilné kultúry a technológie (Nový Sad, Srbsko), Stichting Mediamatic (Amsterdam, Holandsko), STGU (Varšava, Poľsko) a Momeline (Budapešť, Maďarsko).
Dáta o financovaní kultúry na Slovensku, ktoré zozbierali organizátori, budú spracované mladými grafickými dizajnérmi a študentami Katedry vizuálnej komunikácie na VŠVU a budú zverejnené počas guerilla akcií priamo vo verejnom priestore Bratislavy, na výstave v Galérii PF01 v Bratislave 13. decembra 2011 a na web stránke projektu www.visibledata.info. K výstave bude vydaný rozsiahly katalóg novinového formátu, kde budú zverejnené všetky vizualizácie aj s popisom.
OPEN DESIGN STUDIO je občianske združenie a iniciatíva, ktorá pôsobí v oblasti vizuálnej komunikácie a grafického dizajnu od roku 2007. Zakladateľmi sú Katarína Lukić Balážiková, Braňo Matis a Martin Mistrík. Prvé aktivity boli prezentované verejnosti v roku 2007, odvtedy sa systematicky venujú tvorbe, organizácii workshopov, prednášok, performance a výstav a prepájaniu výskumu v oblastiach grafického dizajnu, vizuálnej komunikácie, technológií a médií na Slovensku aj v zahraničí. Projekty tejto iniciatívy riešili a riešia témy ako sú kolaborácia v grafickom dizajne, aktivizmus grafických dizajnérov, obsahy a idelógie v dizajne, potreba informačného dizajnu ale aj aktuálne spoločenské témy ako vizuálna kontaminácia, spamming urbáneho prostredia, mediálne priestory pre kultúru vo verejnom priestore alebo financovanie kultúry. Projekty sa zaoberajú praktickým skúmaním utilitárnosti grafického dizajnu, majú za cieľ ukázať potenciál vizuálnej komunikácie v celospoločenskom diskurze a aktivity prezentujú grafický dizajn a vizuálnu komunikáciu ako otvorenú a kritickú platformu. Tá rozvíja interdisciplinaritu, kritické myslenie a predstavuje grafický dizajn a vizuálnu komunikáciu ako disciplínu, ktorá okrem svojĺĽ úžitkovej funkcie môže obsahovať aj kritický pohľad na aktuálne politicko-spoločenské