Práca z domu sa stáva novým štandardom. Tomu však nenahráva čoraz horšia dostupnosť bývania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Home office, práca z domu
Nie všetci ľudia majú na prácu z domu podmienky. Foto: ilustračné, Getty images

Novým štandardom sa stáva práca z domu. Viaceré prieskumy upozorňujú aj na to, že práca z domu musí byť pre zamestnanca pohodlná. Problémom slovenských domácností však je, že mnohí nemajú na vytvorenie pracovného kúta dostatočný priestor.

Podľa Eurostatu máme totiž najviac preplnené domácnosti zo všetkých krajín EÚ. Dostupnosť bývania sa zároveň zhoršuje, nožnice medzi mzdami a stúpajúcimi cenami nehnuteľností sa roztvárajú.

Mnohí s home officom počítajú

Z prieskumu spoločnosti Profesia vyplýva, že viac ako polovica Slovákov bude aj v tomto roku pracovať aspoň niekoľko dní v týždni z domu. Firmy sa tomuto novému trendu už prispôsobujú.

Z prieskumu Americkej obchodnej komory na Slovensku medzi členmi svojej platformy biznis centier vyplynulo, že až 53 % zamestnávateľov v biznis centrách plánuje znižovanie aktuálnej metráže svojich kancelárií.

Aj konateľ spoločnosti Logamic Roman Koči, ktorá zabezpečuje pre slovenské a zahraničné spoločnosti špecialistov, upozornil, že mnohé firmy s home officom počítajú aj do budúcnosti.

Ponuka neuspokojuje dopyt

Kúpa väčšieho bytu či domu sa preto pre mnohých stáva nevyhnutnosťou. Národná banka Slovenska však poukazuje na zhoršenie dostupnosti bývania vo viacerých krajoch Slovenska.

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie narástla za celý rok 2020 o 11,9 % oproti roku 2019. Dá sa predpokladať, že ceny pôjdu nahor, pretože ponuka cenovo dostupného bývania nedokáže uspokojiť dopyt.

„Okrem toho, ten je podporovaný aj tým, že úrokové sadzby z úverov sú na historických minimách, čo láka ľudí ku kúpe bytu alebo domu. A to opätovne tlačí ceny smerom nahor,“ hovorí divízny riaditeľ Poštovej banky Gabriel Balog.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel BalogRoman Koči