Na sociálnych sieťach sa šíri ďalší nezmysel o vyplácaní nespravodlivých dôchodkov. Tvrdenie, že pracujúci dostáva po skoro 30 rokoch práce penziu 220 eur a asociálna rodička, ktorá nikdy nepracovala, má 560 eur, zdieľalo skoro 30-tisíc ľudí.
Dlhšia práca, vyšší dôchodok
Polícia SR označila tento status za hoax a o vyjadrenie požiadala Sociálnu poisťovňu, aby vysvetlila, kde leží pravda.
„Pri priznávaní dôchodkov platí zásada – čím dlhšie človek pracoval a platil poistné na dôchodkové poistenie z vyšších zárobkov, tým vyšší je v budúcnosti jeho dôchodok,“ konštatovala Sociálna poisťovňa, ktorá výšku dôchodku vždy určuje individuálne podľa konkrétnej životnej situácie občana.
Pracovať treba aspoň 15 rokov
Poisťovňa vysvetlila, že kto nepracoval minimálne 15 rokov a nebol dôchodkovo poistený, tomu po dosiahnutí dôchodkového veku nevznikne nárok na starobný dôchodok.
Kto pracoval viac ako 15 rokov a dovŕši zákonom určený dôchodkový vek, nárok mu vznikne a výška starobného dôchodku potom závisí od toho, aké mal v minulosti zárobky. „Ak niekto pracoval nepravidelne, na rôzne dohody, či „načierno“, jeho dôchodok je nízky,“ upozornila poisťovňa.
Na záver zdôraznila, že nestačí mať len odpracované roky, do úvahy sa berie aj výška zárobku a tiež ministerstvom práce stanovená veličina – takzvaná aktuálna dôchodková hodnota, ktorá vstupuje do vzorca pri výpočte výšky dôchodku.