BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) by namiesto odvolávania expertky Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) pre ošetrovateľstvo mala prijať jej konštruktívnu kritiku a neuzurpovať si právo rozhodovať o všetkom a o všetkých v zdravotníctve, a to bez akýchkoľvek relevantných analýz. V tlačovej správe to tvrdí Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Nadradenosť a diktát je spôsob riadenia
„Odborné vyjadrenia hlavnej odborníčky MZ SR pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej sú založené na dlhoročných vedomostiach a skúsenostiach z praxe a sú v súlade s koncepciou odboru ošetrovateľstva a jeho európskym smerovaním,“ tvrdí komora.
Pellegriniho vláda schválila masívnu rekonštrukciu Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
SKSaPA si stojí za názorom, že nedostatok vzdelaných sestier bude mať za následok zníženie kvality ošetrovateľskej starostlivosti.
„Spôsob komunikácie a reakcie ANS na výroky hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej opakovane potvrdzujú iba to, že nie partnerstvo a dialóg, ale nadradenosť a diktát je spôsob riadenia, ktorý je zaužívaný v našom zdravotníctve a práve toto ľudí vyháňa preč,“ uviedla komora sestier.
Prirovnávanie študijného odboru k trabantom
Komora si tiež stojí za hlavnou odborníčkou MZ SR pre ošetrovateľstvo a vyzýva ministerku Kalavskú, aby sa nenechala ovplyvňovať a nenechala si diktovať, kto jej bude poskytovať odborné rady a stanoviská, týkajúce sa odboru ošetrovateľstva.
Do neurochirurgie na UNB sa investovalo najviac, podľa Kalavskej je problém na klinike zvláštny
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) kritizovala tvrdenia hlavnej odborníčky MZ pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej o praktických sestrách. Ak podľa ANS hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo porovnáva štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotného asistenta vo Veľkej Británii, je načase položiť ministerstvu zdravotníctva otázku, čie záujmy vlastne obhajuje. Asociácia to uviedla vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA.
„Arogantne a demagogicky prirovnáva študijný odbor praktickej sestry k trabantom, šíri poplašné správy o ohrození zdravia pacientov – znova na neporovnateľnom príklade zdravotníckeho asistenta z Veľkej Británie,“ uviedla ANS.
Atraktivita povolania sestry začína klesať
V tomto svetle spoločné protestné vyhlásenia so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) dávajú podľa asociácie jasný signál, že na pacientovi nezáleží.
Slovenské zdravotníctvo môže čeliť niekoľkým problémom. Čo sa zmení po brexite?
„Táto situácia trvá už príliš dlho a atraktivita povolania sestry, ako aj záujem o štúdium začína klesať ‚vďaka‘ intervenciám SKSaPA a hlavnej odborníčky pre ošetrovateľstvo,“ píše ANS.
Asociácia verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR, pod ktoré hlavná odborníčka patrí, zaujme k jej postojom stanovisko a Rada ANS dáva ministerstvu na zváženie jej odvolanie.
Jedno z regulovaných povolaní
Hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo vo svojom stanovisku, ktoré ANS kritizuje, zdôraznila, že sestra je regulované povolanie, rovnako ako lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka. Nemôže ho preto v súčasnosti podľa nej vykonávať ktokoľvek.
„Ak rozmýšľame o návrate prípravy sestier na stredné školy, tak potom rozmýšľajme aj o návrate trabantov, áut žiguli… to bolo tiež „in“ na dobu pred 40 – 50 rokmi. Na tú dobu bolo „in“ aj to, že sme nemali napr. internet, počítače, diaľkové ovládania,“ uviedla.