Slnko vystrieda dážď, hrozia aj krúpy. Platia výstraha pred vysokými teplotami aj búrkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
horúčavy, dážď
Foto: www.gettyimages.com - koláž WBN.
  • aktualizované 4. júla 13:24

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na pondelok výstrahy pred vysokými teplotami aj búrkami.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami

Varovanie prvého stupňa pred búrkami je vydané pre celý Bratislavský aj Trnavský kraj a okresy Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Šaľa.

„Je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ varujú meteorológovia s tým, že intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov ako sú stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.

„Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie,“ uvádza SHMÚ.

Varovanie, búrky, pondelok
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je vydaná pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

Varovanie pred vysokými teplotami

Ako informuje na svojom webe, vyššie varovanie druhého stupňa platí pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nové Zámky a Vranov nad Topľou. „Očakáva sa miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 37 stupňov Celzia,“ uvádza SHMÚ.

Pre okresy Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Spišská Nová Ves, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Humenné, Prešov a Snina je vydaná výstraha prvého stupňa a očakáva sa tu miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia.

Meteorológovia upozorňujú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie,
fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Vystrahy vysoke teploty pondelok 1.jpg
Výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami vydané na pondelok 4. júla. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav