Pre celé Slovensko platí výstraha pred búrkami, na Považí a v ďalších okresoch hrozia aj povodne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búrka, dážď, blesky,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 1. augusta, 17:44

Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred búrkami na územie celého Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Druhý rizikový stupeň platí pre celé západné Slovensko. V Bratislavskom kraji je vyhlásený približne od 8:00 do 17:00, v Trenčianskom od 9:00 do 19:00, v Nitrianskom od 12:00 do 19:00 a v Trnavskom približne od 8:00 do 17:00.

Druhý rizikový stupeň platí aj pre stredné Slovensko okrem severných okresov Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Čadca. V týchto okresoch platí počas dňa prvý stupeň výstrahy. Druhý rizikový stupeň bude na strednom Slovensku približne od 12:00 do 20:00.

Varovanie pred vetrom

Pre väčšinu východného Slovenska je vyhlásený prvý stupeň meteorologickej výstrahy. Od 14:00 však SHMÚ vyhlásil výstrahu druhého stupňa pred búrkami aj pre okresy Levoča, Medzilaborce, Poprad, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Platiť bude do 20:00.

Meteorológovia zároveň varujú pred silným vetrom na horách. Výstrahu prvého stupňa vyhlásili okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Žilina, Tvrdošín, Ružomberok, Námestovo, Martin, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín.

Na Považí hrozia povodne

Meteorológovia vyhlásili v niektorých okresoch aj hydrologickú výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami. Platí pre všetky okresy stredného Považia, pre okresy Žilina, Martin, Turčianske Teplice v hornom Považí a pre okres Piešťany na dolnom Považí.

Výstrahu druhého stupňa vyhlásili aj v okrese Kysucké Nové Mesto, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza a Veľký Krtíš.

V týchto okresoch platí výstraha do 20:00. Vo zvyšných okresoch západného a stredného Slovenska a v okrese Rožňava platí výstraha prvého stupňa.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch,“ informoval SHMÚ.

Untitled 1.jpg
Výstraha pred búrkami. Foto: printscreen, www.shmu.sk
Hydrologicke vystrahy
Hydrologické výstrahy pred prívalovými povodňami. Foto: SHMÚ
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav