BRATISLAVA 14. apríl (WebNoviny.sk) – Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov do Ústavy SR zrejme nedonúti odísť tisíce lekárov a zdravotných sestier na penziu.
Portál vZdravotníctve.sk zaujímalo, prečo zostávajú pracovať aj po dovŕšení penzijného veku a kde by sme mali hľadať riešenie.
Entuziazmus len v niekoľkých prípadoch
Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré majú nadbytok zdravotníckeho personálu a zastavením posúvania dôchodkového veku sa situácia nevyrieši, keďže medzi pracujúcimi lekármi a zdravotnými sestrami nachádzame množstvo dôchodcov.
Webový portál pre zdravotníctvo si spravil malý prieskum, ktorého cieľom nie je byť reprezentatívnou vzorkou. Poskytol však základný náhľad do problému, prečo zostávajú lekári, zdravotné sestry a pôrodné asistentky pracovať aj po dovŕšení penzijného veku. Entuziazmus hrá rolu len vo veľmi zriedkavých prípadoch.
Nielen zdravotné sestry varujú pred kolapsom, viac ako štvrtina pracujúcich lekárov sú penzisti
Práca ho baví a do dôchodku sa mu nechce označil za dôvod len jeden respondent a ďalší dvaja to považujú len za jednu z príčin.
Poslanie pomáhať chorým
Pri povolaní lekár alebo zdravotná sestra sa zvykne hovoriť niekedy skôr ako o poslaní liečiť chorých. Časť z tých, ktorí neodišli do dôchodku, svoje rozhodnutie argumentovali tým, že ich nemá kto nahradiť.
Transplantácie na Slovensku od roku 1990 zachránili tisícky životov, darcami orgánov sme všetci
Podobne sa vyjadril na otázku novinárov aj primár kožného oddelenia nemocnice v Trebišove Ondrej Bobík. Lekári, ktorých vychoval, odišli do súkromnej sféry a on nemá komu prenechať svoju lekársku prax. Avšak už si vychováva ďalších.
Za týmto dôvodom, prečo lekári pracujú aj v dôchodkovom veku, tiež stojí veľmi malá časť prieskumnej vzorky.
Starobné dôchodky
Väčšina odpovedí respondentov sa však dotýkala výšky starobného dôchodku a obáv, že z neho nevyžijú.
Odpovedali tak najmä zdravotné sestry v ambulantnej aj ústavnej sfére. Preto si radšej zvolili možnosť pracovať ďalej aj v penzijnom veku, niektoré rok, iné aj úctyhodných dvanásť rokov.
Ústavné zastropovanie dôchodkového veku tak zrejme ani v budúcnosti neovplyvní vekové zloženie zdravotníckeho personálu, pokiaľ sa pravdepodobne nezvýšia nielen starobné dôchodky.
Transplantácie na Slovensku od roku 1990 zachránili tisícky životov, darcami orgánov sme všetci
Situácia sa môže zhoršiť v prípade zubných lekárov. Slovenskej komore zubných lekárov chýba najmä stredná generácia. Portál udáva, že počet mladých lekárov by túto bilanciu mal vylepšiť.
Na celkový nedostatok zdravotníckych pracovníkov poukazujú komory už dlhší čas, ale problém sa odchodom starších a skúsenejších lekárov a zdravotných sestier môže ešte prehĺbiť.