Za úspechom Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) je neschopnosť ľavice vedieť sa vysporiadať s problémami, ktoré prináša globalizácia. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman. Reagoval tak na vyhlásenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica na sobotňajšej programovej konferencii strany v Banskej Bystrici.
Voliči stratili dôveru v politikov
Fico za nárast popularity ĽSNS viní opozíciu a médiá. Kotlebovu stranu by podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus volilo 13,6 percenta respondentov. Smer-SD je podľa Rumana minimálne od roku 2012 centristickou stranou, ktorá v prvom rade ponúka pragmatické riešenia než ľavicové hodnoty.
Spoluprácu s Kotlebom odmietol každý, jeho voliči vyhodia hlasy zbytočne
„V neposlednom rade Kotlebovcom nahráva aj fakt, že ako spoločnosť žijeme v kríze verejných autorít. Prestali sme im dôverovať, pretože sú nedôveryhodné. Kotleba a spol. vo svojom programe ponúka pevnú ochrannú ruku, ktorá vo voličoch vyvoláva nádej, aj keď v skutočnosti falošnú,“ vysvetlil politológ.
Fico vsadil na zastrašovanie s migrantami
Fico vo svojom sobotnom prejave spomenul aj tému migrantov. V tejto súvislosti sa obrátil na ministerku vnútra Denisu Sakovú s požiadavkou zosilniť ochranu hraníc. Zdôraznil, že na Slovensku nechce ucelenú moslimskú komunitu. Podľa politológa bude téma migrantov v kurze a naporúdzi vždy všetkým tým, ktorým dochádza „mobilizačné palivo“.
„Posilňovať všetky hranice ako krajina, ktorá je súčasťou schengenského priestoru, vyznieva neopodstatnene a zavádzajúco. Smer-SD sa momentálne prezentuje aj dosť agresívnou antikampaňou, ktorú v takejto intenzite v minulosti nepoužíval,“ zdôvodnil Ruman.
Smeráci zrejme voľby vyhrajú
Predseda Smeru nepriamo vylúčil ĽSNS zo spolupráce po februárových parlamentných voľbách. Na otázku agentúry SITA, či Smer dodrží toto vyhlásenie, politológ odpovedal, že v súčasnom politickom svete je možné všetko.
„Osobne si to neviem predstaviť. Tento scenár by však znamenal zásadný podvod na voličoch. Išlo by nielen o definitívnu stratu kredibility, ale aj legitimity strany, keďže Kotlebovci – ĽSNS tendujú k antidemokratizmu,“ myslí si Ruman.
Politológ sa zároveň domnieva, že aj napriek voličskej podpore ĽSNS a značnej „smeráckej“ antikampani je nanajvýš pravdepodobné, že Smer-SD voľby opäť vyhrá.
„Avšak vyzerá to tak, že v týchto parlamentných voľbách dostane ako víťazná strana najmenej hlasov vo svojej histórii. Z tohto titulu bude musieť byť veľmi obratná a konsenzuálna v hľadaní povolebných partnerov, ktorých si súčasnou antikampaňou plaší,“ objasnil Ruman.
Otázne je podľa neho tiež to, či prezidentka poverí zostavením vlády víťaza volieb.