Pred súd o Kosove predstúpili USA i Rusko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOSOVO

HAAG 8. decembra (WEBNOVINY) – Pred Medzinárodný súdny dvor (ICJ), ktorý od začiatku decembra posudzuje legitímnosť vyhlásenia nezávislosti Kosova, v utorok prestúpili zástupcovia USA, Ruska a Španielska. Kým americká delegácia vyzvala súd, aby zbytočne nezvyšoval napätie na Balkáne, Rusi a Španieli sa postavili na stranu Srbska. Na rozdiel od Washingtonu totiž Moskva a Madrid vystupujú tvrdo proti minuloročnému kroku Prištiny jednostranne sa odtrhnúť od Belehradu. USA však argumentujú tým, že vyhlásenie nezávislosti znamenalo koniec turbulencií na západnom Balkáne. Ako povedal šéf americkej delegácie Harold Koh, Kosovo neporušilo medzinárodné právo a preto verdikt súdu nie je potrebný.

Španielska delegácia poukázala na fakt, že vyhlásenie nezávislosti sa môže stať realitou až po odobrení zo strany Bezpečnostnej rady OSN. Keďže sa tak zatiaľ nestalo, USA a ďalšie silné európske štáty stavili nad medzinárodné právo. To totiž nedáva žiadnej skupine ľudí právo jednostranne sa odtrhnúť od právneho celku. K stanovisku Španielska sa následne pridalo aj Rusko. Podľa neho by uznanie Kosova posilnilo separatistické ambície skupín po celom svete. Šéf ruskej delegácie poukázal na fakt, že rezolúcia číslo 1244, ktorá dáva správu na bývalou srbskou provinciou do rúk OSN, je stále v platnosti a preto žiadna inštitúcia nemá právo jednostranne vyhlasovať nezávislosť.

ICJ sa začal zaoberať nezávislosťou Kosova 1. decembra na podnet Srbska. Svoje stanoviská by do 11. decembra mali predstaviť zástupcovia Belehradu, Prištiny a 29 krajín vrátane Ruska a Spojených štátov. Najvyšší súdny orgán OSN následne vydá nezáväzné stanovisko, či bolo odtrhnutie juhosrbskej provincie v súlade alebo rozpore s medzinárodným právom. Výrok súdu, ktorý rozhoduje v medzištátnych sporoch, nebude právne záväzný. Srbsko však vyjadrilo nádej, že závery budú dostatočným dôvodom na opätovné otvorenie rokovaní o štatúte Kosova.

Kosovo vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska 17. februára 2008. Jeho samostatnosť doteraz uznalo vyše 60 krajín sveta vrátane 22 členov Európskej únie a USA. Srbsko však provinciu s prevažne albánskym obyvateľstvom naďalej považuje za súčasť svojho územia.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medzinárodný súdny dvor