BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – V predvianočnom období sa polícia čoraz viac stretáva s vreckovými krádežami.
Preto ľuďom radí, aby neprestávali myslieť na svoje peňaženky a nenechávali ich voľne položené v nákupných košíkoch, na pultoch alebo v otvorenej taške, uviedol trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička. Vreckový zlodej totiž potrebuje len pár sekúnd na to, aby niekoho okradol.
„Stačí chvíľková nepozornosť a peňaženka, kabelka či mobil sa ocitnú v rukách zlodeja,“ poznamenal. K miestam, kde je pravdepodobnosť vreckových krádeží veľmi vysoká, patria napríklad nákupné či obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia alebo preplnené autobusy.
Krádeži sa dá predísť
Aby ľudia predišli nepríjemným situáciám a ochránili si svoje veci, musia dodržiavať niekoľko zásad. Treba si dávať pozor na kabelky, tašky, ruksaky, vždy je potrebné ich zatvoriť a nenechávať voľne položené vo vozíkoch, hoci sú na dohľad.
Treba dbať aj na nosenie peňaženky vo vnútornom vrecku saka či kabáta, ktoré sa dá zavrieť zipsom či zvážiť nosenie peňazí a dokladov oddelene. Opatrný treba byť aj v prípade, keď je zrazu okolo vás viac ľudí, „ak sa na vás niekto tlačí alebo do vás strčí, skontrolujte si svoje osobné veci,“ radí Kudlička.
„Ak vás okradli, okamžite kontaktujte políciu a pri krádeži kreditných kariet ich urýchlene zablokujte,“ dodáva. Dobrým rozhodnutím nie je ani nechať cenné veci, doklady či peňaženku v aute. Nákupy treba dať do kufra, aby nepútali pozornosť zlodejov.
V prípade nákupu cez internet treba používať len overené internetové obchody, pozrieť si referencie obchodu a v prípade pochybností kontaktovať zákaznícky servis. Riziko v predvianočnom období vzniká aj pri nákupe od tzv. podomových obchodníkov.
Množia sa aj podvodníci
Polícia v tomto období očakáva viac podvodov s cieľom získať peniaze. Ak vás navštívia neznámi ľudia a začnú vám ponúkať akýkoľvek tovar, v žiadnom prípade ich nevpúšťajte do bytu, upozorňuje polícia. Podľa Kudličku sa stáva, že páchatelia si obstarajú falošné doklady a vymyslia si dôvod, aby ste im otvorili.
Ide napríklad o nevoľnosť, poruchu kúrenia, kontrolu televíznej prípojky či vyplatenie výhry. V prípade akéhokoľvek podozrenia treba takisto kontaktovať políciu.