BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Okrem pirátstva koncových užívateľov vo firmách i domácnostiach BSA sleduje aj nekalé konanie predajcov hardvéru na Slovensku, korí ponúkajú a inštalujú zákazníkom nelegálny softvér do počítačov. „Zo 150 kontrolovaných slovenských predajcov bolo v roku 2010 odhalených 14 prípadov, keď pri predaji nových počítačov ponúkli zákazníkom inštaláciu nelegálneho operačného systému a v niektorých prípadoch dokonca aj kancelárskeho balíku alebo počítačovú hru,“ bilancuje hovorkyňa BSA Slávka Šikurová.
Najviac takýchto prípadov, kvalifikovateľných ako trestný čin, bolo odhalených na južnom Slovensku v mestách Nové Zámky, Dunajská Streda, Kolárovo, Galanta a Šaľa.
Podľa odhadov BSA (Business Software Alliance) miera pirátstva v tuzemských firmách vlani klesla zhruba o 2 percentuálne body. Za poklesom pirátstva stoja najmä obavy vlastníkov a manažérov firiem z možných rizík. Pokiaľ sa podozrenie z pirátstva preukáže, firmy za to tento rok zaplatia o 6 percent viac než v predchádzajúcich rokoch. „Priemerná výška kompenzácie určenej poškodeným výrobcom softvéru sa tak vyšplhá na 6400 eur,“ upozorňuje Slávka Šikurová.
Na Slovensku sa podľa poslednej analýzy BSA používa 43 percent softvéru nelegálne. Pre pirátstvo tak slovenské softvérové firmy prichádzajú ročne o tržby v hodnote 45,2 miliónov eur. Nová miera pirátstva bude vyhlásená tento rok v máji. Fenoménom tohto roku bude rast počtu používateľov, ktorí sa stanú obeťami internetových podvodníkov. Mnoho používateľov sa snaží na nákupe komerčných titulov ušetriť. Preto hľadajú na internete ponuky softvéru z druhej ruky, ktoré sú k dispozícii za zlomok pôvodnej ceny. Prípadne sa nechajú zlákať nízkymi cenami údajných legalizačných sád, legalizačných nálepiek a podobne, ktoré sú obvykle iba podvodom. „Najviac stúpa počet podvodov realizovaných prostredníctvom aukčných portálov. Ročne vzrastie počet takých prípadov zhruba o 40 percent,“ vysvetľuje Šikurová.
Zaujímavosti o nelegálnom softvéri na Slovensku:
– Na Slovensku sa používa pirátsky 43 percent softvéru. Nová miera pirátstva bude ohlásená v máji.
– Pirátstvo vo firmách pokleslo o 3 percentuálne body a v domácnostiach naopak stúplo o 2 – 3 percentuálne body.
– Priemerná výška kompenzácie určenej poškodeným výrobcom softvéru sa tento rok zvýši na 6 400 eur.
– Pre pirátstvo tuzemské softvérové firmy prichádzajú ročne o tržby v hodnote 45,2 miliónov eur.
– Vedenie pristihnutých firiem sa snaží zbaviť sa zodpovednosti a zvaliť pirátstvo na niekoho iného.
– V r. 2011 o 40 percent vzrastie počet podvedených používateľov, ktorí na internete za úplatu získajú nelegálny softvér.
– Zdroje nahlásenia pirátstva sú: firmy sťažujúce sa na nekalú konkurenciu (63 %), zamestnanci (30 %) a ostatní (7 %).
– Dôvody pre oznámenie pirátstva vo firme: pomsta zamestnávateľovi (71 %) a nesúhlas s pirátstvom (29 %).